15 maja 2016 r. Ogólnopolskim Dniem Po Stronie Natury

Natura troszczy się o nas każdego dnia. Dlatego warto byśmy zadbali o nią tak, jak ona dba o nas. Jednym ze sposobów, by być po stronie natury, jest posadzenie swojego drzewa – do tego właśnie zapraszają organizatorzy 8. edycji programu Po Stronie Natury. Firma Żywiec Zdrój wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajobrazowym – ogłaszają 15 maja 2016 r. Ogólnopolskim Dniem Po Stronie Natury. Patronat nad tegoroczną edycją programu objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, a do działań na rzecz przyrody będzie zachęcała również ambasadorka programu – podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Już 15 maja podczas Ogólnopolskiego Dnia Po Stronie Natury wszyscy Polacy będą mieli wyjątkową okazję, by odwdzięczyć się naturze za jej troskę. Dzień ten jest elementem, prowadzonego od ośmiu lat przez firmę Żywiec Zdrój wraz z partnerami, programu: „Po Stronie Natury”, którego celem jest zachęcanie Polaków do  dbania o naturę, w tym do sadzenia drzew. Dbałość o przyrodę stanowi nieodłączny element misji Żywiec Zdrój, której fabryki zlokalizowane są w pobliżu ekologicznie czystych rejonów naszego kraju. W tym roku poprzez ideę „Posadź swoje drzewo!” organizatorzy w szczególny sposób chcą podkreślić, że każdy z nas może mieć realny wpływ na stan środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że działając wspólnie możemy osiągnąć więcej niż pojedynczo.

InfografikaW tym roku po raz pierwszy celebrujemy Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury. Chcemy w ten sposób zaprosić Polaków do wspólnego zadbania o naturę, tak jak natura dba o nas. W trakcie kolejnych edycji programu Po Stronie Natury, sadzenie drzew stało się symbolem troski o środowisko. W ramach tegorocznej odsłony programu odwiedzimy kilkanaście miast, by dać możliwość posadzenia własnych drzew ludziom z całej Polski – mówi Inga Songin, Dyrektor Marketingu i PR w Żywiec Zdrój S.A., organizator programu Po Stronie Natury.

Zachęcenie jak największej liczby osób do bycia po stronie natury to nadrzędny cel organizatorów programu. Swoją troskę o przyrodę możemy wyrazić na wiele sposobów między innymi poprzez: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, czy wymianę żarówek na energooszczędne. Dla tych, którzy w symboliczny sposób chcą być po stronie natury, organizatorzy przygotowali liczne wydarzenia specjalne w kilkunastu miastach w Polsce. W ramach tych wydarzeń każdy będzie mógł otrzymać sadzonkę i zasadzić własne drzewo.

 W ramach tegorocznej edycji programu Po Stronie Natury zaplanowano:
15 maja 2016r. – pikniki rodzinne w 3 lokalizacjach: Węgierskiej Górce (woj. śląskie), Mirosławcu (woj. zachodnio-pomorskie) i Koziegłowach (woj. śląskie). Uczestnicy będą mogli posadzić swoje drzewo oraz dowiedzieć się, jak je pielęgnować i jak na co dzień, dzięki małym, ale ważnym gestom, być po stronie natury. Stawiamy również na edukację poprzez zabawę.
Mobilne Strefy Po Stronie Natury co weekend odwiedzą inne miasto: Warszawę (13-14 maja), Poznań (21-22 maja), Wrocław (28-29 maja), Katowice (4-5 czerwca), Sopot (11-12 czerwca) i Kraków (18-19 czerwca). Mieszkańcy tych miast będą mogli wymienić plastikowe butelki na sadzonki drzew oraz dowiedzieć się, jak je sadzić i pielęgnować. Na odwiedzających strefę czekają też liczne ekologiczne atrakcje.
14 maja 2016 r. – lokalne spotkania ,,Po Stronie Natury” w Łodzi, Radomiu, Gorzowie Wielkopolskim i Rzeszowie. Ich uczestnicy będą mogli odebrać sadzonkę drzewa i złożyć życzenia naturze.
Konkurs grantowy – organizowany przez Fundację Nasza Ziemia i Żywiec Zdrój. Jego celem jest przygotowanie i realizacja lokalnych inicjatyw na rzecz natury i ochrony środowiska. Konkurs grantowy jest kierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz instytucji zajmujących się edukacją ekologiczną w całej Polsce. Obejmuje 2 kategorie: Zaproś naturę do siebie ( do wygrania 10 grantów w wysokości do 5 000 zł) i Małe formy ochrony przyrody (5 grantów w wysokości do 10 000 zł). Na wnioski czekamy do 31 maja, a laureatów wyłonimy do 24 czerwca, działania powinny natomiast zostać zrealizowane do końca kwietnia 2017 roku.

Powyższe wydarzenia to jednak nie koniec działań w ramach programu Po Stronie Natury. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, w ścisłej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym odnawiane będą szlaki.

Wartością programu jest kompleksowe podejście do kwestii ekologii. W jego ramach nie tylko rewitalizujemy szlaki, dotychczas odnowiliśmy już 500 km tras. Dzięki wyznaczonym ścieżkom, każdy z nas może bezpiecznie cieszyć się pięknem krajobrazu, jednocześnie nie szkodząc przyrodzie. Edukujemy także Polaków jak każdego dnia, dzięki drobnym gestom mogą być po stronie natury. Sposobów jest wiele – segregacja odpadów czy oszczędzanie zasobów naturalnych to tylko niektóre z nich. Jestem głęboko przekonany, że działania podejmowane przez nas dziś przyniosą efekt w postaci zachowania dla przyszłych pokoleń środowiska naturalnego w lepszym stanie – mówi Jerzy Kapłon, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.

Więcej informacji o programie, a także harmonogram i lista miast, w których będzie można odebrać swoją sadzonkę znaleźć można na stronie internetowej: www.postronienatury.pl. Partnerami programu są Fundacja Nasza Ziemia oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.