Świat za sto lat widziany oczami młodzieży

Uczniowie gimnazjów i liceów z całej Polski zaprojektują plakaty, za pośrednictwem których przedstawią swoją wizję naszej planety w 2115 roku. Ogólnopolski konkurs realizowany w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Środowiska.

 

Konkurs ma skłaniać nie tylko do refleksji, lecz przede wszystkim do działań, bo to właśnie dzisiejsza młodzież w dużej mierze będzie odpowiedzialna za to w jakich warunkach będą żyli mieszkańcy globu za sto lat. Ważne, aby zrównoważony rozwój był czymś więcej niż tylko pojęciem, o którego definicję uczniowie poznają na lekcjach. Zadanie konkursowe zmotywuje gimnazjalistów i licealistów do myślenia o podejmowanych przez każdego z nas na co dzień decyzjach, w kontekście konsekwencji, które przyniosą one dla przyszłych pokoleń. Szczególnie bliski Programowi Edukacji Morskiej w Gdańsku jest temat wody – stanu jej czystości oraz zasobów. Konkurs „Świat za sto lat” objęty został patronatem honorowym Ministra Środowiska.

„Przewodnim motywem kolejnych edycji konkursu jest podkreślanie znaczenia wody w życiu człowieka oraz racjonalna gospodarka jej zasobami. Pomimo ogromnych zasobów wody na Ziemi odnotowujemy wyraźny deficyt wody pitnej, wody niezbędnej do życia. Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy, które uświadamiają społeczeństwu ten niebagatelny problem. Nie wolno zapomnieć, że rzeczywistość świata za sto lat zależy od działań, postaw i zachowań dzisiejszego pokolenia” – podkreśla Maciej H. Grabowski Minister Środowiska.

Konkurs jest odpowiedzią na hasło Światowego Dnia Wody 2015 – Woda i zrównoważony rozwój i został wpisany w program polskich obchodów 70 rocznicy istnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Plakaty nadsyłać można do 31 maja. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.programedukacjimorskiej.pl , gdzie opublikowane zostały również materiały edukacyjne opracowane przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną oraz Organizację Narodów Zjednoczonych, w ramach Światowego Dnia Wody 2015. Laureaci konkursu wypłyną w wakacyjny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej, w trakcie którego wezmą udział w szkoleniu w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto zwycięzcy otrzymają wodoodporne aparaty fotograficzne Fujifilm XP80, za pomocą których będą mogli dokumentować swoją wyprawę. Do udziału w konkursie zapraszają sponsorzy Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku: Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie: www.programedukacjimorskiej.pl