Startuje trzecia edycja programu RWE Power Box

5 grudnia Fundacja RWE w Polsce wraz z Centrum Nauki Kopernik (CNK), rozpoczną warszawską rekrutację nauczycieli do trzeciej edycji autorskiego programu edukacyjnego dotyczącego wytwarzania oraz wykorzystania energii elektrycznej – RWE Power Box. Dzięki temu programowi nauczyciele przy pomocy opracowanego przez CNK nowoczesnego zestawu edukacyjnego mogą pomóc swoim uczniom lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie.  
Rekrutacja będzie prowadzona za pośrednictwem formularza kontaktowego umieszczonego na stronie Centrum Nauki Kopernik, a cały program zakończy się w kwietniu 2015 r. Nauczyciele, którzy zgłoszą swoje szkoły do programu wezmą udział w specjalnym warsztacie przeprowadzonym przez CNK, przygotowujący ich do przeprowadzania eksperymentów za pomocą zestawu edukacyjnego Power Box.

 „W związku z ogromną popularnością programu RWE Power Box zdecydowaliśmy się na zaproszenie do programu nauczycieli z całej Polski oraz na poszerzenie grupy docelowej o młodzież gimnazjalną. Z badań RWE wynika, że zaledwie 18 proc. dorosłych Polaków interesuje się energetyką jako dziedziną gospodarki. Uważamy, że edukacja młodego pokolenia na temat odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii i świadomego wykorzystania energii elektrycznej przyczynia się  do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, której integralną częścią są zaawansowane technologie oraz energia i ochrona klimatu” – powiedziała Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Komunikacji RWE Polska S.A. „Życzymy wszystkim uczestnikom programu wspaniałej przygody z zestawami RWE Power Box oraz nieograniczonej kreatywności w wymyślaniu nowych wariantów doświadczeń” – dodała Iwona Jarzębska.

Pierwsza edycja programu RWE Power Box objęła swoim zasięgiem ponad 60 szkół podstawowych na terenie Warszawy. W drugiej udział wzięło 40 placówek dydaktycznych zlokalizowanych w Malborku oraz na obszarze powiatu suwalskiego. Do szkół trafiło łącznie ponad 100 zestawów RWE Power Box. W trakcie dwóch edycji programu w takich zajęciach wzięło udział ponad kilka tysięcy dzieci.

„Zestaw RWE Power Box został opracowany przez specjalistów, pracowników Centrum Nauki Kopernik. Celem tego innowacyjnego narzędzia edukacyjnego jest zainteresowanie nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, nauką i techniką. Tematyka zestawu w ujęciu interdyscyplinarnym dotyczy ważnego społecznie tematu, jakim jest wykorzystanie i  gospodarowanie energią.  
Praca z zestawem polega na otwartym, swobodnym eksperymentowaniu.  Uczniowie korzystając z urządzeń, materiałów z pudełka, samodzielnie przeprowadzają doświadczenia. W atrakcyjny i angażujący sposób mogą dowiedzieć się np. w jaki sposób pozyskać energię z wiatru i słońca, jak można ją magazynować, jaka działa samochód elektryczny. Załączone do zestawu karty oraz specjalne warsztaty prowadzone przez animatorów CNK pomagają nauczycielom wykorzystać w nauczaniu z RWE Power Box elementy metody badawczej na lekcjach przedmiotów przyrodniczych, ścisłych i technicznych. Praca z zestawem uczy uczniów współpracy w grupie, komunikowania się podczas pracy, kreatywnego rozwiazywania problemów i krytycznego myślenia” powiedziała Anna Dziama, Kierownik Działu Edukacji .

Trzecia edycja programu RWE Power Box zostanie przeprowadzona w Elblągu, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie od lutego do kwietnia 2015 roku. Rekrutacja dla szkół spoza Warszawy rozpocznie w się w 7 stycznia 2015 r. Szczegółowe informacje na ten temat będą dostępne na stronie internetowej projektu: www.powerboxrwe.pl.