Środek winiarskiej Europy w Biedronce

Luksemburg, Niemcy, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Macedonia, Rumunia i Mołdawia to gwiazdy obecnej edycji festiwalu. Biedronka po raz pierwszy prezentuje ofertę win z Europy Centralnej i Wschodniej, która dostępna będzie od 7 sierpnia do 3 września. Festiwalowi towarzyszy specjalna promocja: kupując 6 dowolnych win z folderu, klienci płacą jak za 5.
Festiwale win organizowane dotychczas przez sieć sklepów Biedronka obejmowały najczęściej kraje tradycyjnie kojarzące się z winiarstwem takie jak: Francja, Hiszpania, Portugalia czy Włochy. Tymczasem nie są to jedyne państwa w Europie z powodzeniem wytwarzające wino. Tomasz Kolecki – Majewicz, wielokrotny Mistrz Polski Sommelierów, który uczestniczy w doborze asortymentu win, tak mówi o tym regionie:
– Europa Centralna i Wschodnia jest związana z winem nie krócej, a w kilku przypadkach wręcz dłużej, niż wiodące w sprzedaży i świadomości konsumentów kraje wielkiego trio, czyli Francja, Włochy i Hiszpania. Nie ma się czemu dziwić, wszak wino wędrowało ze swojej kolebki z okolic Kaukazu, idąc na zachód w głąb Europy. Dziś każdy z krajów otaczających Polskę lub niedalekich nam geograficznie, ma własną, odrębną historię i specyfikę powstających tam win – przekonuje mistrz sommelierów.

Tomasz Kolecki – Majewicz zaznacza również, że to upór winiarzy i przywiązanie narodów do swoich tradycji i historii, pozwoliło winu przetrwać trudne czasy, a następnie powrócić na dobre tory dzięki wsparciu nowych technologii i o wiele bardziej zaawansowanej wiedzy o tym, jak i gdzie najlepiej opiekować się winnicami. Dzięki temu na naszych stołach znów goszczą smakowite, aromatyczne białe wina
z Niemiec, słodkie tokaje z Węgier, rewelacyjne wina czerwone z Bułgarii czy słynne wino Kagor z nazywanej „winnym spichlerzem Europy” Mołdawii. Z doliny Mozeli w Luksemburgu pochodzi znakomite białe wino półwytrawne Cotes de Schengen. Słowenia zaskoczy amatorów napojów z bąbelkami winami musującymi Jeruzalem Ormoz – białe półsłodkie i różowe półwytrawne. Z największej i najstarszej winnicy
w Macedonii – Tikveś, klienci będą mogli spróbować wina, które produkowane jest między innymi z lokalnych szczepów takich jak Smederevka czy Vranec. Natomiast z Rumunii na szczególną uwagę zasługuje typowy dla tego kraju szczep ciemnych winogron – Feleasca Neagra.

W folderze dedykowanym ofercie win Europy Centralnej i Wschodniej znalazły się także przepisy na potrawy, które najlepiej smakują w towarzystwie prezentowanych win i które łatwo przyrządzić, korzystając z produktów dostępnych w sieci Biedronka. Są wśród nich: Bouneschlupp – luksemburska zupa fasolowa z kiełbasą, Leber mit Curry – niemieckie danie na bazie smażonej wątróbki, Musaka – bułgarskie mięso wieprzowo – wołowe zapiekane z serem, Burek – macedońskie ciasto szpinakowe, Mititei – rumuńskie kiełbaski z grilla.

Więcej informacji na temat oferty win w sklepach sieci Biedronka znajduje się również w specjalnym newsletterze dostępnym poprzez stronę: www.biedronka.pl/newsletter.