Sopockie Perły 2023 – V edycja konkursu

Od restauracji, hoteli i przestrzeni widowiskowych po produkty, wydarzenia czy inicjatywy społeczne. Goście odwiedzający Sopot uraczeni zostają najrozmaitszymi atrakcjami, które umilają pobyt nad morzem. Różnorodna oferta turystyczna Sopotu sprawia, że rocznie przyjeżdżają tu tysiące turystów.

Pragnąc wyłonić i nagrodzić podmioty napędzające potencjał turystyczny miasta, już po raz piąty członkowie Sopockiej Organizacji Turystycznej (SOT) wraz z Kapituła Konkursowa wybiorą laureatów Konkursu Sopockich Pereł.

Nagrody główne w konkursie – 5 000 zł do wykorzystania na działania promocyjne, przyznawane będą zwycięzcom, których przedsięwzięcia z zakresu rozwoju turystyki, wpisują się w jedną z następujących kategorii:
● Gościnność: Pragniemy wyróżnić podmioty lokalnej branży turystycznej, które konsekwentnie podejmują ogromny wysiłek, zapewniając klientom bezpieczeństwo pobytu i miłą atmosferę, wywołując ogólne pozytywne emocje, by sprawić aby pobyt w Sopocie był niezapomniany.
● Kulinaria: Obecnie bardziej niż kiedykolwiek o atrakcyjności danego miejsca świadczy jego bogata oferta gastronomiczna. To ona zachęca turystów do powrotów i pozwala na odkrywanie miasta wieloma zmysłami.
● Wydarzenie: Niepowtarzalne, oryginalne i wyróżniające się spośród innych. To kategoria dla wydarzeń lub cyklów wydarzeń, o dowolnym charakterze: muzycznym, literackim, sportowym, integracyjnym, poznawczym, kulinarnym, kulturalnym. W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, przyznane zostaną dwie nagrody – dla wydarzenia (lub cyklu wydarzeń) do 500 osób oraz dla wydarzenia (lub cyklu wydarzeń) powyżej 500 osób.
● Debiut: Nie jest tajemnicą, że jakość i wysoki poziom usług to element wyjściowy dla każdej działalności. Jednak unikalność na tle istniejących już firm i wydarzeń, niestandardowe podejście do promocji oraz widoczne i szybkie efekty nowatorskich działań to coś na czym skupia się ta kategoria. Do zgłoszeń zapraszamy podmioty w szeroko pojmowanej branży turystycznej, np. sklep, kawiarnia, atrakcja dla dzieci, kolonie lub wydarzenie zorganizowane po raz pierwszy w Sopocie, będące urozmaiceniem oferty kulturalnej, sportowej lub rozrywkowej miasta w 2023 roku.

Harmonogram konkursu

Zgłoszenia przyjmowane są od 6 listopada 2023 r. do 27 listopada 2023 r.
Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Sopockich Pereł w styczniu 2024 r.

Poprzednie edycje

W ubiegłych latach w konkursie udział wzięło prawie 140 podmiotów. Nagrody dla najlepszych przedstawicieli branży turystycznej w Sopocie przyznano w pięciu kategoriach. Docenieni zostali ci, którzy wyróżnili się na tle gościnności czy oferty kulinarnej, ale również przysłużyli się ochronie środowiska, okazali się najbardziej nowatorscy czy przyjaźni dla turystów.

„Duża liczba zgłoszeń do udziału w kolejnych edycjach Sopockich Pereł pokazuje, że konkurs stał się pożądanym wyróżnieniem wśród sopockich przedsiębiorców, którzy kształtując branżę turystyczną kurortu, pragną przyciągać tu coraz więcej gości. Szacunek oraz wyrazy uznania należą się wszystkim uczestnikom. To dzięki ich kreatywności, nieszablonowemu podejściu do biznesu i zyskaniu rosnącej sympatii gości, Sopot jest tak chętnie odwiedzanym miejscem – przyznaje Bartłomiej Barski, Prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej.

Formularz konkursowy: https://visit.sopot.pl/konkurs-sopockie-perly-formularz/
Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie: https://visit.sopot.pl/konkurs-sopockie-perly/

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Sopocka Organizacja Turystyczna (SOT),
a głównym partnerem Miasto Sopot. SOT zrzesza ponad 100 sopockich firm, które współpracują w celu rozwoju oraz promocji miasta Sopot jako uzdrowiska i miejsca atrakcyjnego turystycznie. Organizacja działa aktywnie na targach krajowych i zagranicznych, budując długotrwałe relacje z najważniejszymi partnerami biznesowymi.

Opinią ekspercką podzielą się eksperci, pasjonaci tematyczni w poszczególnych kategoriach konkursowych:
• Marta Chełkowska – Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
• Kamil Sadkowski – Założyciel K5 – autorskiej akademii kulinarnej w Gdyni, w której szkoli kucharzy oraz pasjonatów kulinariów.
• Karol Weber – Inspektor i doradca hotelowy, pasjonat podróżowania. Prowadzi autorskiego bloga, na którym dzieli się Swoimi przeżyciami, obserwacjami i przemyśleniami jako zawodowy hotelarz.
• Jacek Janowski – Wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.