Ruszyła Lingva Polska – bezpłatna platforma do nauki języka polskiego dla Ukraińców

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Polska jest jednym z głównych kierunków imigracyjnych dla Ukraińców. Jak wynika z badania Ukraine Refugee People’s Pulse, przeprowadzonego przez Deloitte, Social Progress Imperative i Play Verto, 22 proc. uchodźców, nawet po zakończeniu wojny, planuje pozostać w Polsce. Żeby ułatwić ich rozwój w nowym miejscu, Stowarzyszenie Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji, we współpracy z Fundacją Deloitte Polska, stworzyło platformę do bezpłatnej nauki języka polskiego dla Ukraińców. Lingva Polska oparta jest o innowacyjną metodologię uczenia, która pozwala w szybki sposób nauczyć się podstaw języka obcego.

Jak wynika z danych migracyjnych podawanych przez Urząd ds. Cudzoziemców, obecnie blisko milion Ukraińców mieszka w Polsce na stałe. Badanie przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii na przełomie 2022/2023 roku wskazuje natomiast, że 22 proc. wszystkich Ukraińców zna język polski, a 10 proc. obywateli Ukrainy potrafi płynnie się w nim porozumiewać. Jak podają autorzy badania, głównymi barierami w opanowaniu języka obcego są: brak czasu (38 proc.) i brak środków finansowych (33 proc.). Z kolei brak znajomości języka często nie pozwala Ukraińcom na podjęcie pracy zgodnie z ich kompetencjami. W odpowiedzi na wyzwania, z którymi mierzą się nasi wschodni sąsiedzi powstał darmowy kurs językowy Lingva Polska.

Metodologię kursu opracował ukraiński poliglota i psycholingwista Witalij Zubkow, który włada ponad 20 językami.

Panuje błędne przekonanie, że aby biegle posługiwać się językiem obcym, trzeba znać dużo słów i posługiwać się nimi zgodnie z zasadami. Ludzie zawsze będą mieli deficyt słownictwa w języku obcym w porównaniu z językiem ojczystym. Prowadzi to do tego, że dana osoba czuje się niepewnie i często po prostu wstydzi się rozmawiać w języku obcym. Te problemy rozwiązuje nasz program: użytkownik buduje w sobie pewność, że rozumie i mówi po polsku, nauka zamienia się z trudnej rutyny w ciekawą przygodę, w rywalizację z samym sobą – wyjaśnia Witalij Zubkow.

W projekt językowy zaangażowała się Fundacja Deloitte Polska, która została partnerem kursu i wspiera go finansowo. Za pośrednictwem platformy Lingva Polska Ukraińcy mogą bezpłatnie rozpocząć naukę na poziomach A1 i A2.

Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy mieć swój wkład w stworzenie tak innowacyjnego i potrzebnego narzędzia. Mamy nadzieję, że Lingva Polska pomoże wielu Ukraińcom pokonać barierę językową, a co za tym idzie – pozwoli im zdobyć pracę i rozwijać swoją karierę. Jak wynika z badania Deloitte, 22 proc. uchodźców z Ukrainy, nawet po zakończeniu wojny, planuje pozostać w Polsce, a opanowanie naszego ojczystego języka jest jednym z aspektów, który ułatwi im start i rozwój w nowym miejscu – mówi Adam Mariuk, prezes zarządu Fundacji Deloitte Polska.

Kurs, którego twórcą jest Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji, jest w tej chwili najpopularniejszym tego typu produktem w Ukrainie. System nauki języka Lingva Skills opracowany przez Stowarzyszenie pomaga uczyć się tą metodą angielskiego i niemieckiego, a teraz do tej grupy dołącza język polski. Platforma została wpisana do Krajowej Księgi Rekordów jako najbardziej masowy internetowy projekt edukacyjny w Ukrainie.

Lingva Polska połączyła w sobie całe nasze wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języków obcych Ukraińców. Użytkownicy będą mogli przejść przez 10 tysięcy zróżnicowanych ćwiczeń i nauczyć się najpopularniejszych zwrotów, których będą mogli swobodnie używać w codziennym życiu. Do powstania tego produktu podeszliśmy z największą starannością, dlatego każdy element systemu został dopracowany, a wśród nich znalazły się m.in. autorskie wizualizacje do treści edukacyjnych, czy dialogi wypowiadane przez profesjonalnych native speakerów. Aktualnie do nauki dostępny jest poziom A1 oraz A2. W przyszłości planujemy rozwijać narzędzie o kolejne poziomy zaawansowania. Stworzyliśmy również filmowy instruktaż jak korzystać z naszej platformy – mówi Mariya Boguslav, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji.

 

Platforma dostępna jest pod linkiem: lingvapl.org.