Śniadanie Daje Moc. Rekordowo!

Czy w wakacje polscy uczniowie zebrali wystarczająco dużo energii, aby w nowym roku szkolnym pobić rekord w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania? Przekonamy się o tym wkrótce. W listopadzie 2014 roku niewiele zabrakło, aby uczniowie klas 0-3 z całej Polski odnieśli zwycięstwo. Teraz przed nimi kolejne śniadaniowe wyzwanie i możliwość pokazania całemu światu, że są najlepsi. Wydarzenie jest realizowane w ramach programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia. Program wspiera ambasadorka Paulina Smaszcz- Kurzajewska.

 
W listopadzie 2014 roku uczniowie klas 0-3 klas szkół podstawowych z całej Polsce po raz pierwszy próbowali pobić Rekord Guinnessa w organizacji największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. Niestety Komisja Rekordu Guinnessa uznała, że tym razem  polskim szkołom nie udało się jeszcze pobić rekordu. W nowym roku szkolnym uczniowie, nauczyciele, a także rodzice mogą po raz kolejny spróbować swoich sił w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, ponieważ w wydarzeniu musi wziąć udział minimum 4613 uczestników. Przed nami nie lada wyzwanie,  jednak bogatsi o wiedzę i doświadczenie z pierwszej próby, mamy wielkie szanse pobić Rekord Guinnessa za drugim razem. Wierzymy, że w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie polskich szkół podstawowych zadziwią świat, przygotowując wspólnie zdrowe śniadanie – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

W ubiegłym roku do programu Śniadanie Daje Moc przyłączyło się ponad 7000 szkół podstawowych. Do nowej edycji szkoły podstawowe mogą zgłaszać się już od 1 września br. Aby przyłączyć się do programu, korzystać z ciekawych materiałów dydaktycznych, brać udział w wyjątkowych wydarzeniach takich jak bicie Rekordu Guinnessa oraz w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, wystarczy zarejestrować szkołę i klasę na stronie www.sniadaniedajemoc.pl.

Ogólnopolska próba pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania odbędzie się 6. listopada br. w Dniu Śniadanie Daje Moc. Tego dnia o godzinie 10.00 we wszystkich zgłoszonych szkołach uczniowie przy wsparciu nauczycieli i rodziców przygotują smaczne i zdrowe potrawy śniadaniowe zgodnie ze scenariuszem lekcji gotowania. Placówki oświatowe, które zgłoszą się  do 15 września br., będą mogły wziąć udział w Rywalizacji o Grant i wygrać nagrodę pieniężną, którą wykorzystają na dofinansowanie wydarzenia.

Śniadanie polskich uczniów w liczbach
Nawyki żywieniowe polskich uczniów zmieniają się na lepsze a coraz więcej dzieci interesuje się zdrowym odżywianiem. Potwierdzają to wyniki badania wśród nauczycieli przeprowadzonego przez Partnerstwo dla Zdrowia. Dzięki projektowi Śniadanie Daje Moc, z roku na rok wzrasta zaangażowanie dorosłych w prawidłowe żywienie dzieci. Z raportu wynika, że aż 56% nauczycieli biorących udział w programie zauważyło pozytywną zmianę w postawie rodziców, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 32% miało takie obserwacje. Ponadto według badania w klasach objętych programem Śniadanie Daje Moc wzrósł odsetek uczniów przynoszących do szkoły śniadanie, a w niemal połowie klas zaangażowanych w program pedagodzy zauważyli wzrost jakości jedzenia zabieranego przez dzieci do szkoły, podczas gdy wśród nieuczestników poprawa nastąpiła w 33% klas. Nadal kanapki to podstawa drugich śniadań uczniów (96%). Jednak w klasach objętych programem Śniadanie Daje Moc posiłki są lepszej jakości niż w pozostałych klasach oraz częściej pojawiają się produkty mleczne, dzieci biorące udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce i warzywa (76% uczestników,  a rzadziej mało wartościowe drożdżówki i pączki (tylko 33%).

Ponadto nauczyciele zauważyli, że niemal we wszystkich klasach uczestniczących w programie, dzieci zadają pytania dotyczące przygotowywania zdrowych posiłków. Coraz częściej  rozmawiają między sobą na temat prawidłowego żywienia oraz dzięki lekcjom w ramach Klubów Śniadanie Daje Moc aż 55% uczniów zna na pamięć 12 zasad zdrowego odżywiania.

Śniadaniowi ambasadorzy
Ambasadorką piątej edycji programu Śniadanie Daje Moc została Paulina Smaszcz-Kurzajewska, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Prywatnie mama dwóch synów, która promuje rodzinny, zdrowy styl życia, by dbać holistycznie o zdrowie poprzez odżywianie, aktywny sportowy styl życia oraz rozwój intelektualny.

Bycie Mamą to moja kariera. Miłość wyraża się nie tylko w słowach, ale również w tym jakim głosem mówimy, jak dbamy o dzieci, jak je karmimy. Największy skarb, jaki możemy im podarować na całe życie, to MIŁOŚĆ i ZDROWIE. Pracuję nad sobą i uczę się każdego dnia, by moje dzieci mogły zawsze powiedzieć lub napisać MOJA NAJCUDOWNIEJSZA, WSPANIAŁA MAMA I PRZYJACIEL- tymi słowami Paulina Smaszcz-Kurzajewska zachęca wszystkie mamy, aby aktywnie uczestniczyły w programie i nie zapominały o tym, jak istotną rolę dla prawidłowego rozwoju dzieci odgrywają w codziennej diecie zdrowe śniadania.

Do grona osób wpierających program dołączyły również autorka bloga rodzicielskiego Mama Bloguje oraz autorki blogów kulinarnych Marta-Gotuje i Ósmy kolor tęczy. Blogerki przygotowują specjalne przepisy śniadaniowe oraz wspólnie z programem Śniadanie Daje Moc będę zachęcać swoich czytelników do zdrowego odżywiania.

Śniadanie Daje Moc po raz piąty
Już od pięciu lat Partnerstwo dla Zdrowia wraz ze szkołami podstawowymi w całej Polsce kształtują, prawidłowe nawyki żywieniowe wśród uczniów klas 0-3. Nauczyciele mogą zakładać w klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, w ramach których prowadzą zajęcia w oparciu o scenariusze lekcji przygotowane przez wykwalifikowanego metodyka. Tak jak w ubiegłym roku pedagodzy będą mogli korzystać ze scenariuszy profilowanych do wybranych zajęć lekcyjnych: język polski, matematyka, plastyka oraz wychowanie fizyczne. Ponadto nowością tegorocznej edycji są materiały dla dzieci klas 0, stworzone pod kątem potrzeb najmłodszych uczestników. Materiały dydaktyczne bazują na 12 zasadach zdrowego odżywiania, które zostały opracowane na potrzeby programu przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka.

Od pięciu lat  w kalendarz szkolny wpisuje się Dzień Śniadanie Daje Moc, który w tegorocznej edycji odbędzie się 6 listopada br. Z tej okazji w szkołach odbędą się uroczyste śniadania w klasach przygotowane wspólnie przez uczniów, nauczycieli i rodziców.
Zapraszamy do programu Śniadanie Daje Moc i do zgłaszania szkół do bicia śniadaniowego Rekordu Guinnessa w nowym roku szkolnym!