Skąd w gniazdku bierze się prąd?

W niedzielę, 28 marca o godz. 17:00 odbędzie się pierwszy z cyklu eko-warsztatów dla całych rodzin, organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik i Bank BNP Paribas. Prelekcja i specjalny eksperyment, który każdy będzie mógł wykonać również w domu, będą dotyczyć sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Wydarzenie będzie dostępne za darmo i dla wszystkich na profilu Centrum Nauki Kopernik na Facebooku.

Współpraca Banku BNP Paribas i CNK obejmie cztery eko-warsztaty. Podczas każdego wydarzenia, kierowanego przede wszystkim do dzieci w wieku od 7 do 13 lat, eksperci opowiedzą o jednym, istotnym aspekcie dbałości o środowisko i zaproponują wykonanie prostego eksperymentu, który zobrazuje omawiany problem. Pierwszy warsztat – „Skąd wziąć prąd?” – będzie w całości poświęcony różnym źródłom energii i metodom jej produkcji.

Pozyskiwanie prądu w sposób, w jaki robiliśmy to przez dziesięciolecia, tj. z paliw kopalnych, nie jest przyjazne dla środowiska – to wiedza, którą mają już nawet najmłodsi. Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik chcemy im pokazać, jakie mogą być negatywne skutki nieekologicznej produkcji energii i jakimi alternatywami dysponujemy. Odpowiemy na pytanie, jak korzystać z prądu jednocześnie dbając o środowisko – mówi Małgorzata Witkowska, kierownik Zespołu Trade Marketingu i Innowacji w Banku BNP Paribas.

W czasie najbliższych warsztatów młodzi słuchacze dowiedzą się, jak powstaje smog, czy da się wycisnąć prąd z owoców i samodzielnie wyprodukują nieco energii. Eksperci z Centrum Nauki Kopernik skupią się też na znanych dzieciom pojazdach czyli samochodach, autobusach czy pociągach w kontekście różnych metod ich zasilania – tych tradycyjnych (para, węgiel, benzyna) i zielonych, takich jak ogniwa galwaniczne, paliwowe, panele słoneczne. Dzieci będą miały szansę zrozumieć, jaki każda z tych technologii ma wpływ na środowisko.

Podczas wydarzenia każdy będzie mógł wykonać w domowych warunkach dwa proste i bezpieczne eksperymenty (jeden związany z powstawaniem smogu, z użyciem świeczki lub kadzidła, a drugi polegający na budowie baterii z cytrusów). Materiały, które będą do nich potrzebne, są wskazane w opisie wydarzenia na profilu Centrum Nauki Kopernik na Facebooku.

Kolejny eko-warsztat zaplanowany jest na czerwiec. Będzie dotyczył roli pszczół w ekosystemie.

Eko-warsztaty wpisują się w ideę „Misji edukacja”, która obejmuje szereg działań edukacyjnych z zakresu finansów, ekologii, bezpieczeństwa, przedsiębiorczości czy psychologii, inicjowanych przez Bank BNP Paribas. We współpracy z organizacjami pozarządowymi i partnerami merytorycznymi bank edukuje dzieci, młodzież, rodziny i seniorów. W ramach „Misji Edukacja” odbyły się m.in. webinarium o bezpieczeństwie płatności w internecie, warsztaty „Poznaj swoje moce” pomagające dzieciom rozpoznać naturalne talenty, czy warsztaty edukacji finansowej dla uczniów szkół podstawowych i średnich prowadzone przez pracowników banku.

Działania skupione wokół ekologii i dbałości o naturę wpisują się w Strategię CSR i Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas. Zachowania pro-ekologiczne mają fundamentalne znaczenie także dla Centrum Nauki Kopernik. Centrum nauki promuje zachowania sprzyjające ochronie środowiska i zapewnia o rozsądnym gospodarowaniu zasobami i minimalizowaniu emisji CO2 we wszystkich swoich działaniach.

Źródło: BNP Paribas