MKiŚ chce, by projekt ustawy dot. systemu kaucyjnego trafił do parlamentu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce w tym roku kontynuować prace nad ustawą wprowadzającą system kaucyjny dla wybranych rodzajów opakowań, w tym skierować projekt ustawy do konsultacji, przyjęcia przez Radę Ministrów i do dalszych prac w parlamencie, poinformował wiceminister Jacek Ozdoba.”Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego dla wybranych rodzajów opakowań znajdują się na etapie prac wewnętrznych w resorcie klimatu i środowiska” – napisał Ozdoba w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

W ramach tych prac przygotowany został wstępny projekt ustawy, wprowadzającej takie rozwiązania.

“Minister klimatu i środowiska zamierza w bieżącym roku kontynuować prace nad projektem ustawy, w tym przekazanie go do konsultacji publicznych, międzyresortowych i opiniowania oraz dalszych prac w parlamencie, po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów” – czytamy dalej.

Wiceminister wskazał też, że system kaucyjny powinien być oparty na przepisach uwzględniających uwarunkowania krajowe. W tym celu, w ramach spotkań roboczych prowadzone są rozmowy m.in. z branżami, które potencjalnie mogą zostać objęte systemem kaucyjnym.

“Przeprowadzenie powyższych konsultacji, przygotowanie samego projektu ustawy oraz procedury związane z procesem legislacyjnym wymagają czasu, co wpływa na termin wdrożenia przedmiotowej regulacji” – podsumował Ozdoba.

Źródło: ISBnews