SES oraz rząd Luksemburga planują wyniesienie satelity pod koniec 2017

SES (spółka akcyjna notowana na indeksach NYSE, Euronext Paris i Luxembourg Stock Exchange pod nazwą SESG) ogłosiła plan umieszczania na orbicie pod koniec roku 2017 satelity przeznaczonego dla użytku rządowego, w partnerstwie z rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga. Właścicielem  satelity będzie spółka z siedzibą w Luksemburgu, będąca wspólnym przedsięwzięciem SES oraz rządu Wielkiego Księstwa, która również zajmować się będzie zarządzaniem nowym satelitą.

Rząd Luksemburga oraz SES zainwestują po 50 milionów euro w nową spółkę, która jednocześnie otrzyma pożyczkę w wysokości 125 milionów euro od konsorcjum banków luksemburskich na sfinansowane zakupu oraz wyniesienia satelity na orbicie. Inwestycja została przewidziana w obecnych planach wydatków kapitałowych SES.

Satelita zostanie umieszczony na europejskim łuku orbitalnym, obejmującym Europę, Bliski Wschód, Afrykę oraz rejon Azji i Pacyfiku. Pojemności na nowym satelicie zaspokoją potrzeby Luksemburga w zakresie komunikacji satelitarnej na częstotliwościach wykorzystywanych w celach militarnych. Pojemności te będą także udostępniane do celów obronnych i rządowych. Nowy wielozadaniowy satelita będzie korzystał z dedykowanych częstotliwości wojskowych (pasmo X oraz wojskowe pasmo Ka), zapewniając silne  i w pełni sterowalne wiązki  obsługujące wiele różnych działań.

“To nowe, ambitne partnerstwo publiczno-prywatne, pokazuje znaczenie Luksemburga w międzynarodowym sektorze kosmicznym oraz bliskie więzi łączące SES i Luksemburg. SES w pełni docenia znaczenie udziału rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga w tym przedsięwzięciu” – powiedział Karim Michel Sabbagh, Prezes oraz Dyrektor Zarządzający SES. “Jako komercyjny operator satelitarny, SES wesprze swoją wiedzą i doświadczeniem nowe przedsięwzięcie, przeznaczone do obsługi szerokiej gamy przyszłych klientów rządowych oraz instytucjonalnych, przynosząc korzyści dla klientów, jak również  Wielkiego Księstwa Luksemburga.”

“Wywodząc się z krajowego sektora kosmicznego, projekt ten stanowi nie tylko ważny wkład Luksemburga w obronność europejską, ale dodatkowo wspiera rządową politykę dywersyfikacji w sektorze kluczowych technologii” – powiedział Etienne Schneider, Wicepremier, Minister Obrony oraz Minister Gospodarki Wielkiego Księstwa Luksemburga