Kolejny owocny rok Fundacji Wawel z Rodziną

Fundacja Wawel z Rodziną działa od 2008 roku. Jej misją jest wspieranie polskich rodzin oraz osób sprawujących opiekę zastępczą nad dziećmi. Fundacja od sześciu lat, poprzez pomoc rzeczową i finansową, wspomaga najbardziej potrzebujące rodziny i domy dziecka. Podobnie było także w 2014 roku.

 

W tym roku po raz kolejny Fundacja Wawel z Rodziną zorganizowała dwa duże konkursy skierowane do dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski. Pierwszy – „Słodkie Filmowe Inspiracje” w ramach akcji „Słodki Dzień Dziecka” – ruszył w maju i zachęcał młodych artystów do stworzenia plakatu wraz z hasłem reklamowym dla wybranego produktu z portfolio firmy Wawel. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jury wybrało zwycięską pracę spośród ponad 200 nadesłanych propozycji. Zwyciężyła praca Ani z Domu Dziecka w Cieszynie. Ania w październiku wraz z koleżankami i kolegami oraz dyrekcją placówki na dwa dni przyjechała do Krakowa. Wśród atrakcji, jakie Fundacja zapewniła dzieciom było m.in. zwiedzanie fabryki Wawel SA w Dobczycach pod Krakowem oraz studia filmowego Alvernia Studios. Najważniejsza była jednak możliwość oderwania się od codziennej rzeczywistości i niezapomniane wspomnienia.

Zaczarowane święta z blogerkami

Drugi konkurs – „Zaczarowane ozdoby” – odbył się w ramach corocznej akcji „Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja”. Dzieci miały za zadanie stworzyć piękne ozdoby świąteczne i przesłać je na adres siedziby Fundacji. Pod koniec listopada biuro tonęło w niezliczonej ilości prac konkursowych. Wszystkie były piękne, wyjątkowe i zaczarowane. Jednak jury mogło wybrać tylko trzech zwycięzców. Nagrodą w konkursie były warsztaty z przygotowywania ozdób świątecznych, przeprowadzone przez blogerki, zajmujące się na co dzień rękodziełem. Za najbardziej zachwycające uznano prace dzieci z Domu Dziecka w Płocku, Sławnie i Bartoszycach. W dniach 5-11 grudnia odbyły się spotkania w tych miastach z udziałem Kasi z http://twojediy.blogspot.com/ oraz Diany z http://szczesciejestwyborem.blogspot.com/. Dzieci nie tylko przygotowały z blogerkami piękne girlandy, nietypowe świąteczne zawieszki, tablice oraz kolorowe litery. Otrzymały też pakiet słodkości z Wawelu. Paczki ze słodyczami trafiły też do pozostałych domów dziecka w całej Polsce. Co roku bowiem, przed Świętami Bożego Narodzenia Wawel przekazuje dzieciom słodkie pakiety. W ten sposób chce choć trochę osłodzić najmłodszym świąteczny czas.

Wspólnie dla najbardziej potrzebujących dzieci

Fundacja wspiera rzeczowo także różne stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz dzieci. W 2014 roku słodkie paczki trafiły do placówek i stowarzyszeń, które na co dzień wspierają najbardziej potrzebujących, m.in. do Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koło „Prokocimek” z Krakowa, Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy Razem”, Salezjańskiego Ruchu Troski o Młodzież „Saltrom” czy Fundacji Prometeusz Pro Publico Bono.

Fundacja na sportowo

Fundacja wspierała także inicjatywy sportowe organizowane przez Osiedlowe Stowarzyszenie Sportowe „Opatowianka” w Krakowie, Fundację Tesco Dzieciom, przekazując nagrody dla uczestników charytatywnego biegu, a także Towarzystwo Sportowe Bronowicka Siatkówka.

Fundacja dla edukacji

Jednym z najistotniejszych elementów misji Fundacji jest edukacja i wyrównywanie szans dzieci nie mających środków do nauki i rozwijania swoich pasji. Stąd udział w różnorodnych inicjatywach edukacyjnych. Nagrody w postaci słodyczy trafiły do dzieci uczestniczących w „XXV Familiadzie Tor 2014”, organizowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Krakowie. Podobnie było w przypadku szkół podstawowych i gimnazjów w Bochni i Krakowie, w których organizowane były konkursy edukacyjne. W ubiegłym roku Fundacja partnerowała m.in. Placówce Wsparcia Dziennego w Krakowie, przekazując jej podopiecznym nie tylko słodycze, ale także dofinansowując posiłki oraz zajęcia z języka angielskiego i warsztaty artystyczne dla najbardziej potrzebujących dzieci.

Wielkie dzieło pomocy najuboższym

Fundacja angażuje się także w różnorodne akcje charytatywne. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, była partnerem „Wigilii dla najuboższych i najbardziej potrzebujących” na Krakowskim Rynku Głównym. Przekazała słodycze, które trafiły do paczek świątecznych. Ponadto w tym roku wsparła też „Wigilię Miejską” w Białymstoku.

Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez zaangażowania zarówno przedstawicieli fundacji, jak też organizacji partnerskich, które czuwają nad przekazaniem środków finansowych i produktów, płynących z Fundacji. Za to Fundacja pragnie im gorąco podziękować.