Samsung LABO – pierwsze zajęcia

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczęli rozwijanie własnych projektów w ramach programu Samsung LABO, mającego na celu pomóc pracodawcom z branży ICT kształcić wykwalifikowanych specjalistów z kompetencjami technologicznymi.

We wtorek, 28 października, miesiąc po oficjalnej inauguracji Samsung LABO, na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie odbyły się pierwsze zajęcia w ramach pilotażowej edycji programu.

Studenci Samsung LABO mają do dyspozycji m.in. odrębną salę wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt firmy Samsung oraz profesjonalne oprogramowanie, konieczne do tworzenia aplikacji na trzy platformy – Android, Tizen i SmartTV.

Pierwszych 50 uczestników pilotażu, zostało podzielonych na dwie grupy wedle wydziałów ZUT – Elektrycznego i Informatyki. Podczas gdy, pierwsza zapoznawała się z tematyką kursu technologicznego i obmyślała już pierwsze projekty, które będą rozwijać w ramach Samsung LABO, druga wzięła udział w zajęciach biznesowych. Uczyli się m.in. jak dobry pomysł przekształcić w biznes. Już na samym początku zaczęli oni analizować możliwości i korzyści wynikające z tworzenia własnych firm, bazując na własnych kompetencjach i wiedzy, a także jak ulokować go w ramach regionalnego zapotrzebowania.

Bardzo się cieszę, że razem z kolegami udało mi się dostać do programu Samsung LABO. Sala przeznaczona na zajęcia technologiczne wygląda super, zupełnie inaczej niż pomieszczenia, w których zwykle mamy zajęcia. Dodatkowo, już na pierwszy rzut oka widać, że wypełniona jest profesjonalnym sprzętem. Jestem pewien, że w takich warunkach przyjemniej i łatwiej będzie się nam tworzyć aplikacje. – powiedział na samym początku zajęć Michał, student Wydziału Elektrycznego ZUT.

Samsung LABO to pierwsza inicjatywa w regionie zachodniopomorskim, stawiająca na współpracę biznesu ze środowiskami akademickimi. Poprzez nasz projekt, chcemy zwrócić uwagę na niewystarczający poziom edukacji formalnej na uczelniach wyższych oraz jej niedopasowanie do realiów dzisiejszego rynku pracy – powiedziała Blanka Fijołek, Senior CSR & Sponsorship Manager Samsung Electronics Polska, pomysłodawczyni całego projektu.

Projekt Samsung LABO to szansa dla studentów kierunków technicznych wchodzących na rynek pracy. Dzięki specjalnie wykwalifikowanej kadrze z centrum badawczo-rozwojowego Samsung i praktyków biznesu z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, rozwiną oni swoje kompetencje w dziedzinach STEM (science, technology, engineering, mathematics), czyli w zakresie nauk ścisłych, ale także wyrobią sobie umiejętności miękkie poszukiwane przez pracodawców. W ramach kursu, studenci mogą zrealizować i przekuć we własny biznes projekty, które istniały dotychczas tylko jako pomysły i idee. Jest to też ogromna szansa na rozwój najnowszych technologii w regionie zachodniopomorskim, który dzięki projektowi ma szansę zyskać miano jednego z najbardziej innowacyjnych w Polsce.