Ruszyła jesienna kampania marki Ubrania Do Oddania. Wspierają ją Pracodawcy RP

Źródło: Pracodawcy RP

Ubrania Do Oddania to marka, której celem jest zrewolucjonizowanie rynku odzieżowego w Polsce. Jej działalność wspiera finansowo NGO’sy. Kampanię wspiera w mediach społecznościowych organizacja Pracodawcy RP.

„Każdego roku tony ubrań zalewają naszą planetę. Produkujemy za dużo odzieży, marnując przy tym tak cenne zasoby. Co możesz zrobić? Ogranicz niepotrzebne zakupy, a ubrania których już nie potrzebujesz oddaj w odpowiednie ręce” – apelują Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, największa i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce.

Portal fundrisingowy UbraniaDoOddania.pl. założyli w 2017 roku Zofia Zochniak i Tomasz Bocian. „Od kilku lat sami nie kupujemy nowych rzeczy, staramy się rozbijać mity, które narosły na temat odzieży używanej i chcemy sprawić by marka UbraniaDoOddania.pl stała się synonimem rewolucji rynku odzieżowego w Polsce” – piszą na swym portalu.

Zamiana niepotrzebnych ubrań na wsparcie dla NGO’sów

Dzięki portalowi UbraniaDoOddania.pl, „zamieniamy niepotrzebne ubrania na darowizny finansowe, które trafiają do współpracujących z nami NGO’sów. Przekazaliśmy już milion złotych do ponad 200 NGO’sów” – czytamy.

Spółka Ubrania Do Oddania zbiera rzeczy nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia czyli: bez dziur, bez zmechaceń, bez plam, czyste, kompletne, niezniszczone. Zapakowane w kartony rzeczy można oddać osobiście w sklepach stacjonarnych lub bezpłatnie przez kuriera DPD, partnera logistycznego spółki.

Źródło: UbraniaDoOddania.pl

Średnia dzienna ilość rzeczy, które przyjeżdżają do zespołu UbraniaDoOddania.pl, to ponad 3000 kg. Od początku działalności wraz ze współpracującymi z organizacjami charytatywnymi spółka przeprowadziła przeszło 700 kampanii, aktualnie trwa ponad 200 zbiórek. Niepotrzebne rzeczy przekazało ponad 30 tys. użytkowników portalu.

Marki stają się bardziej cyrkularne

Firma stworzyła program, który umożliwi markom odzieżowym bycie bardziej cyrkularnymi i sprawi, że ich „zielone strategie” przestaną być tylko programami CSR, a staną się znaczącymi gałęziami ich biznesu, generującymi zyski ze sprzedaży second hand. Jak zaznacza spółka, według GUS, rynek odzieży używanej w Polsce wart jest blisko 6 mld złotych rocznie, a w sklepach second hand ubiera się ponad 10 mln dorosłych Polaków. W USA rynek odzieży używanej rośnie szybciej niż fast fashion i szacuje się, że około 2030 będzie wart tyle ile rynek nowych ubrań.

Butiki Cyrkularne Ubrania Do Oddania są projektem pop-up store, które znajdują się w centrach handlowych. Można w nich kupić wyselekcjonowane i odświeżone ubrania z drugiej ręki, a także oddać niepotrzebną odzież. Dzięki temu finansowo marka wspiera partnerskie NGO. Co więcej, w butikach organizowane są warsztaty, panele dyskusyjne, eventy specjalne. W ten sposób rozwijamy i promujemy ideę cyrkularności. Adresy sklepów stacjonarnych można zobaczyć TUTAJ. Firma Ubrania Do Oddania współpracuje także ze sklepem online marki Electrolux – nosdluzej.pl

Liczne kampanie wspierające

I przeprowadza liczne kampanie. Na przykład w ramach akcji „Robimy porządki w szafie wraz z Glamoursy” w terminie 3.10-15.11.2022 zbiera obuwie, ubrania i dodatki, by z pozyskanych środków dofinansować organizację Kwiat Kobiecości, która działa na rzecz kobiet chorych na raka szyjki macicy. Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości powstała w 2007 roku z inicjatywy Idy Karpińskiej i kobiet, które tak jak ona, walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy.

Na stronie marki czytamy, że „rynek second hand w większości bazuje na towarze z »zachodu«. W wyniku czego Polska stała się tekstylnym śmietnikiem Europy. Dlatego jako UbraniaDoOddania.pl chcemy przekonać Polki i Polaków do korzystania z tych second handów, które działają w modelu cyrkularnym, czyli takim, który oferuje ubrania kupione na terenie Polski, tutaj zebrane jako odzież używana a następnie posortowane i wprowadzone ponownie do obiegu”.

Rzeczy, które trafiają, są sortowane i wprowadzane do ponownego obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. Zespół Ubrania Do Oddania opracował autorską metodę sortownia, którą nazwał clear sorting, dzięki czemu udało się zbudować w 100% cyrkularne przedsiębiorstwo. Pozyskuje ono ubrania na terenie danego kraju, następnie przetwarza pozyskane rzeczy na terenie naszego kraju, a kolejno wprowadza je do ponownego obiegu na terenie Polski. Dzięki temu firma współtworzy gospodarkę obiegu zamkniętego.

Więcej informacji znajduje się na stronie ubraniadooddania.pl