Ruszył plebiscyt Serce dla Zwierząt 2020

Ośmiu wspaniałych bohaterów, których łączy miłość do zwierząt i bezwarunkowa chęć niesienia im pomocy. Wśród nich ci bardziej rozpoznawalni – jak wybawicielka „nieumarłych” tygrysów Ewa Zgrabczyńska czy Przemysław Łuczak, popularny lekarz weterynarii z fanpage’u Egzoovet na Facebooku – i ci mniej znani, lecz o równie wielkim sercu, jak 10-letnia Magdalena Krupecka z Gałowa, która ocaliła od śmierci bociana. Warto poznać ich sylwetki i już dziś zagłosować w plebiscycie „Serce dla Zwierząt”!

„Serce dla Zwierząt”, plebiscyt portalu Psy.pl, od 2004 r. gromadzi miłośników i obrońców praw zwierząt. Wśród nominowanych do nagrody w tegorocznej, 17. odsłonie plebiscytu są osoby, które na co dzień pomagają zwierzętom, walczą o ich prawa i nie przechodzą obojętnie, gdy dzieje się im krzywda.

O akcji mówi jej pomysłodawczyni, Paulina Król, redaktor naczelna portalu Psy.pl: – „Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo przebiega w warunkach związanych z epidemią COVID-19. Sytuacja ta jednak nie powinna zwalniać nas z odpowiedzialności i niesienia pomocy zwierzakom, lecz motywować do jeszcze większej troski, czego przykładem są postawy i działania nominowanych do prestiżowej nagrody „Serce dla Zwierząt”. Ich aktywność niech będzie dla nas inspiracją na co dzień, a wyrazem naszej aprobaty – udział w głosowaniu. Dołącz do tych, którym nie jest obojętny los zwierząt!” – apeluje organizatorka plebiscytu, która była także inicjatorką protestu „Zerwijmy łańcuchy” i jako pierwsza zgromadziła wokół akcji szerokie grono osób znanych, wyrażających publicznie swój sprzeciw wobec trzymania psów na stałe na łańcuchach.

Jak zagłosować w plebiscycie?

To proste! Wystarczy wejść na www.sercedlazwierzat.pl, wybrać swojego kandydata i oddać głos. W zakładce Głosowanie 2020 przedstawione są sylwetki wszystkich nominowanych. Głosować można do 31 października br. Laureata poznamy podczas gali online w listopadzie br.

Wspaniała ósemka

Kandydatów do nagrody nominuje kolegium redakcyjne portalu Psy.pl. Ta wspaniała ósemka to już są wygrani i każdy zasługuje na wielkie uznanie, ale laureat jest tylko jeden i to on zostanie wyłoniony przez internautów w głosowaniu online. On też otrzyma piękną statuetkę. Nagroda ta jest dla wielu, często anonimowych bohaterów, szczególnym wyróżnieniem, które dopinguje do jeszcze większej aktywności.

W gronie ośmiu nominowanych do tegorocznej edycji plebiscytu znaleźli się:

  • Jeżurkowo – to prawdopodobnie najmniejszy w Polsce ośrodek ratujący małe zwierzęta, prowadzony przez Małgorzatę i Oktawiana Szwedów w podwarszawskiej wsi Skierdy. Schronienie znajdują tu głównie jeże, a także wiewiórki, młode zające czy nietoperze.
  • Judytowo – to miejsce, w którym niepełnosprawny znaczy wyjątkowy. Około 80 km od Warszawy, w Woli Wodzyńskiej, z inicjatywy Fundacji dla Szczeniąt Judyta powstał azyl dla szczeniąt i psów niepełnosprawnych. Daje schronienie psom sparaliżowanym, po amputacji łap czy skomplikowanych neurologicznych i ortopedycznych operacjach, a także czworonogom obciążonym wadami wrodzonymi.
  • Ewa Zgrabczyńska – zoolog, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, którą cała Polska poznała bliżej jako wybawicielkę „nieumarłych” tygrysów. Zaangażowała się w dramatyczną akcję ratowania tygrysów, które utknęły w ciężarówce przy granicy pod koniec ub.r. Dzięki niej udało się uratować zwierzęta i zebrać 2 mln zł m.in. na stworzenie w środku lasu, części poznańskiego zoo, tygrysiarni z basenem – także dla dwóch staruszków z transportu: Gogha i Kana.
  • Karolina Pilarczyk – szerzej znana jako Królowa Polskiego Driftu (technika jazdy pojazdem w kontrolowanym poślizgu), ambasadorka Fundacji AST ratującej teriery typu bull. W jej domu mieszkają dwa adoptowane amstafy: Borys i Tequila. Zaangażowana w adopcje zwierząt, miłośniczka czworonogów.
  • Magdalena Krupecka – 10-latka z Gałowa (gm. Szamotuły), która widząc dorosłych obrzucających rannego bociana kamieniami, nie bacząc na niebezpieczeństwo dotkliwego dziobnięcia wzięła go na ręce i zaniosła do domu, tym samym ratując mu życie. Okazało się, że miał złamane skrzydło, zranioną nogę i dziób. Wśród ocalonych przez Madzię zwierzaków są także jeż, królik czy gołąb.
  • Przemysław Łuczak – lekarz weterynarii z Gdańska, ekspert od zwierząt egzotycznych i futerkowych, osobowość internetowa. Prowadzi fanpage na Facebooku Egzoovet, gdzie edukuje społeczność w zakresie prawidłowej opieki nad zwierzętami oraz w odważny sposób piętnuje nieodpowiedzialność ich opiekunów.
  • Zbigniew Kowalewski – w miejscowości Krzykosy (gm. Kłodawa) prowadzi przytulisko „Krzykosiaki – Psy w potrzebie”, w którym troskliwą opiekę znajdują porzucone, skrzywdzone, niechciane przez człowieka psy. Często są to zwierzęta chore czy też agresywne. W przytulisku „Krzykosiaki” dostają szansę na wyleczenie i socjalizację.
  • Pudelek.pl – jeden z największych w Polsce portali o gwiazdach, angażujący się w walkę o prawa zwierząt, a szczególnie psów. Dzięki zasięgom, jakie ma portal, skutecznie pomaga czworonogom, organizuje zbiórki pieniędzy czy, przy udziale celebrytów, promuje pozytywne postawy wobec zwierzaków.

Więcej informacji o nominowanych na stronie plebiscytu „Serce dla Zwierząt”: http://www.sercedlazwierzat.pl/