Rusza portal edukacji finansowej Finansiaki.pl

Jak wynika z badań, 88% Polaków uważa, że istotne jest edukowanie dzieci w zakresie finansów. Niestety, zaledwie 1/3 z nas robi to świadomie. Dlatego Bank Zachodni WBK uruchamia portal edukacyjny Finansiaki.pl, który ma za zadanie ułatwić rodzicom i nauczycielom wprowadzanie dzieci w świat pieniędzy i przedsiębiorczości. Portal zawiera materiały dla rodziców dzieci w wieku od 3 do 13 lat oraz nauczycieli szkół różnych szczebli, w tym także nauczycieli nauczania początkowego.

 
Polacy dostrzegają, że wiedza ekonomiczna jest dzisiaj niezbędna właściwie każdemu – komentuje dr Agata Trzcińska, psycholog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka w zakresie edukacji finansowej. Brak takiej wiedzy, a także brak umiejętności poruszania się w skomplikowanym świecie finansów może bowiem prowadzić do problemów, takich jak nadmierne zadłużanie się, wykluczenie finansowe czy inwestowanie w zbyt ryzykowne instrumenty finansowe – dodaje dr Trzcińska.

Problemem jednak okazuje się to, że mimo powszechnego przekonania o dużym znaczeniu edukacji finansowej dzieci, dorośli zbyt mało czasu i uwagi poświęcają wprowadzaniu swoich pociech w świat pieniędzy. Doktor Agata Trzcińska ocenia, że istotną barierą jest po prostu brak wiedzy. Nieumiejętność czy niechęć do przekazywania wiedzy finansowej dzieciom bierze się więc z tego, że rodzice często sami nie mają wystarczającej wiedzy na temat samych finansów, albo po prostu nie wiedzą, jak rozmawiać ze swoimi pociechami na tak poważne tematy, które na pozór wydają się zupełnie nieciekawe – mówi ekspertka. Doktor Trzcińska zauważa też, że skoro rozmowa o pieniądzach z dziećmi nie jest dla rodziców czy nauczycieli zadaniem prostym do wykonania, istotne jest dostarczenie im narzędzi, które pomogą przekazać młodemu pokoleniu wiedzę finansach i przedsiębiorczości.

Bank Zachodni WBK uruchomił portal edukacyjny Finansiaki.pl, który ma odpowiedzieć na tę potrzebę i wesprzeć rodziców oraz nauczycieli w edukacji finansowej dzieci. Pod adresem www.finansiaki.pl rodzice dzieci w wieku od 3 do 13 lat znajdą przede wszystkim sprawdzone i przydatne porady o tym, jak dobrze rozmawiać z własnymi pociechami o finansach, jak nauczyć je do czego pieniądze służą i jak z nich właściwie korzystać. Na rodziców czekają również materiały dostosowane do możliwości percepcyjnych dziecka w danym wieku – od bajek edukacyjnych dla najmłodszych, po infografiki i animacje dla dzieci starszych. Dla młodszych przygotowano strefę zabawy z quizami oraz animacjami i grami edukacyjnymi. Wszystko po to, żeby rodzice mogli przyjemnie, ale i pożytecznie spędzić czas ze swoimi pociechami, przekazać im niezbędną wiedzę o pieniądzach w sposób interesujący i zrozumiały.

Warto skorzystać z tych pomysłów, porad i materiałów. Finansiaki.pl to z jednej strony bogate źródło wiedzy, której tak wielu rodzicom wciąż brakuje, a z drugiej – propozycje gier, bajek edukacyjnych i zabaw, które sprawią, że nauka stanie się dla dzieci przyjemnością, będzie ciekawa i znacznie bardziej skuteczna – podkreśla dr Trzcińska.

Portal Finansiaki.pl skierowany jest nie tylko do rodziców małych dzieci. Osobna część portalu przeznaczona jest dla nauczycieli szkół różnych szczebli – podstawowych, w tym także nauczycieli nauczania początkowego, ale również gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W strefie dla nauczycieli czeka przede wszystkim 17 scenariuszy lekcji dotyczących zagadnień wydawania, oszczędzania, bankowości i przedsiębiorczości. Wszystkie materiały dostępne w portalu Finansiaki.pl mają pozytywną opinię metodyka i są zgodne z podstawą programową dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Portal Finansiaki.pl nie jest pierwszym polskim serwisem edukacyjnym prowadzonym przez bank, ale pod pewnymi względami jest inicjatywą wyjątkową. To jedyny taki portal przeznaczony dla rodziców dzieci w wieku od 3 lat oraz nauczycieli nauczania początkowego.

Zdecydowanie warto, żeby edukację finansową najmłodszych zaczynać stosunkowo wcześnie, nawet od wieku około 3 lat. Przekazanie tak małemu dziecku podstawowej wiedzy o pieniądzach w sposób zrozumiały, a przy tym ciekawy i angażujący, jest dużym wyzwaniem i wszelkie wsparcie dla rodziców czy nauczycieli jest na wagę złota. Tymczasem właśnie takich łatwo dostępnych materiałów i narzędzi było dotąd zbyt mało. To dobrze, że portal Finansiaki.pl wypełnia tę lukę – ocenia dr Agata Trzcińska.

Dlaczego powstał portal Finansiaki.pl? Jako odpowiedzialna instytucja finansowa chcemy promować edukację finansową i przedsiębiorczość, Portal wiedzy jest rozwiązaniem, które zapewni rodzicom i nauczycielom wsparcie w edukacji finansowej dzieci, dostarczy materiały o wysokiej jakości merytorycznej, które można wykorzystać zarówno do zabawy z młodszymi, jak i do prowadzenia lekcji z nastolatkami – wyjaśnia Monika Nowakowska, Dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Zachodnim WBK. To jest nasz wkład w popularyzację wiedzy o finansach wśród najmłodszych pokoleń Polaków. Jesteśmy przekonani, że jest to właściwa droga do zdobycia umiejętności efektywnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi i kreowania postaw przedsiębiorczości w codziennym życiu – dodaje Monika Nowakowska.

Portal edukacyjny Finansiaki.pl oraz wszystkie wspomniane materiały dla rodziców oraz nauczycieli dostępne są pod adresem www.finansiaki.pl. Strona jest responsywna, co oznacza, że można z niej wygodnie korzystać także na smartfonach czy tabletach. Dla osób słabowidzących przygotowano również specjalną wersję kontrastową.