Rusza III edycja programu LECHSTARTER pod hasłem “Pozytywnie zmieniaj swoje miasto”

Właśnie startuje III odsłona programu LECHSTARTER organizowanego przez markę Lech Premium. Dużą nowością w tej edycji jest możliwość zgłaszania projektów nie tylko przez organizacje, ale także indywidualnych mieszkańców chcących zmieniać swoją okolicę.

LECHSTARTER został zainicjowany w 2016 roku. Program zmienia polskie miasta, umożliwiając wcielanie w życie oryginalnych pomysłów na ich rewitalizację. W poprzednich edycjach lokalne społeczności razem z Leszkiem Chmielewskim zrealizowały aż 40 niezwykłych inicjatyw z różnych dziedzin o łącznej wartości 2 000 000 zł. W Szczecinie powstał Sąsiedzki Ogród Kultury – miejsce spotkań dla mieszkańców, w Pelplinie – Zielona Skrzynka do monitorowania zanieczyszczeń powietrza. W Gdyni mieszkańcy mogli za darmo oglądać przedstawienie teatralne Maska, zaś w Wolbromiu odwiedzają Kawiarnię w Starym Kinie.

Już 12 lutego przed kreatywnymi społecznikami z całej Polski marka Lech Premium otwiera kolejną szansę: III edycję programu, w której o 1 000 000 zł walczyć mogą nie tylko stowarzyszenia, fundacje czy wspólnoty, ale także indywidualne osoby. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie www.lechstarter.pl. W tym roku marka Lech Premium przygotowała aż trzy kategorie grantów: 5 GRANTÓW o wartości 100 000 zł i 7 MIKROGRANTÓW po 50 000 zł dla organizacji oraz 3 dotacje
po 50 000 zł w kategorii AKADEMIA GRANTÓW, dedykowanej mieszkańcom, którzy chcą walczyć o zmiany w swoim mieście.

Pomysły zgodne z założeniami przedstawionym w regulaminie jeszcze w marcu trafią pod obrady Jury, w którego skład wejdą Filip Springer – reporter, fotograf, znawca przestrzeni miejskiej, Teresa Latuszewska-Syrda – prezes fundacji Urban Forms, oraz Vienio – raper, producent, reżyser i prawdziwy głos miasta. Tak oryginalne i różnorodne połączenie jest gwarancją selekcji najlepszych, najbardziej unikatowych projektów, które w finale zostaną oddane pod głosowanie tych, którym mają służyć – samym społecznościom! Dzięki ogólnopolskiemu głosowaniu, które trwać będzie między 3 kwietnia a 14 maja 2018, wyłonionych zostanie 15 inicjatyw.

– Miasto to nie tylko budynki i ulice. To także przestrzeń rozwijania więzi międzyludzkich i obszar do wyrażania swojej kreatywności. Wierzymy, że każdy ma pomysł na pozytywne zmiany w swoim mieście, a LECHSTARTER powstał z myślą o tych, którzy mają odwagę realizować swoje idee. Leszek Chmielewski inspiruje ludzi do działania. Liczymy, że w tym roku ponownie odpowiedzą na jego zaproszenie i zachwycą nas ciekawymi pomysłami! – powiedziała Natalia Kostera, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora LECHSTARTERA.

Więcej informacji oraz regulamin akcji dostępne są na stronie www.lechstarter.pl