Rodzinne fascynacje – wernisaż prac Joanny Kurella oraz Jana Hafta

29 stycznia o godzinie 18:00 w Galerii Delfiny odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Fascynacje”. Ta niecodzienna wystawa jest połączeniem malarstwa Joanny Kurella oraz zdjęć filmowych Jana Hafta. Artystów wiążą ze sobą nie tylko wspólni przodkowie, ale przede wszystkim miłość do przyrody, która dominuje w ich twórczości. Wystawę będzie można zwiedzać od 29 stycznia do 14 lutego br. w Galerii Delfiny przy ul. Smulikowskiego 10/2.

„Fascynacje” to kolory zmieniających się pór dnia i roku, las prześwietlony słońcem. To zachwyt kolorowymi łąkami, latem z nasyceniem wszystkich odcieni zieleni, jesiennym szaleństwem barw oraz bielą jesieni. Połączenie fascynacji autorki z zachwytem przyrodą zarejestrowaną obiektywem Jana Hafta pokazuje w jak różnorodny sposób można przeżywać podobne zauroczenie.

– Łączy nas wspólnota duchowa, czyli nasze fascynacje – mówi Joanna Kurella. – Po obejrzeniu filmów Jana Hafta, muszę powiedzieć, że ukazują fascynujący świat przyrody, od tej strony, której zazwyczaj nie zauważamy. Idąc leśną drogą przeskakujemy wzrokiem po kopcach mrówek, nie widzimy liszek, grzybów, całego tego życia, które jest treścią jego filmów. Z kolei treścią moich obrazów, jest pejzaż, las, jednym słowem przyroda, ale ukazana w sposób malarski; las prześwietlony słońcem, w cieniu, zimą i wiosną. To uchwycone w kadrze chwile, które zawsze mnie fascynowały. Haft, podobnie jak ja, pasjonuje się nawet małym kwiatkiem, tym, co się na nim i obok niego dzieje. To nasza wspólna fascynacja, mamy to w genach – dodaje Kurella.

Joanna Kurella to rodowita warszawianka, wnuczka budowniczych Warszawy i córka powstańców warszawskich. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1970 roku uzyskała dyplom Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Etnografii. Artystka maluje od 10 lat. Interesuje ją krajobraz oraz kontakt człowieka z przyrodą.

Jan Michael Haft to niemiecki dokumentalista, który już jako dziecko fascynował się przyrodą. Jest absolwentem geologii, paleontologii oraz biologii. Jest jednym z najważniejszych producentów filmów przyrodniczych nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie. W jego dorobku artystycznym można znaleźć takie dzieła jak:  „Die Geschichte der Blumenwiese” (Historia łąki kwiatowej), „Wilde Türkei” (Dzika Turcja) czy „Das Kornfeld – Dschungel für einen Sommer” (Łan zboża – letnia dżungla).

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 13-19 oraz w soboty od 13 do 18.