Rewolucja w jakości obrazu telewizyjnego

Na światowym rynku telewizorów, dostępnych jest coraz więcej zaawansowanych technologicznie odbiorników, umożliwiających dostęp do formatu Ultra HD, a odbiorcy na całym świecie oczekują jeszcze lepszej niż dotychczas jakości odbioru telewizji. Postęp tej technologii zależy jednak nie tylko od zapotrzebowania telewidzów, ale w głównej mierze od zainteresowania nadawców telewizyjnych.

Wiele wskazuje na to, że ciągu najbliższych lat Ultra HD będzie najbardziej pożądaną technologią na polskim rynku telewizyjnym. Eksperci, nadawcy i producenci telewizorów są zgodni: technologia Ultra HD to kolejna, nadchodząca rewolucja na rynku rozpowszechniania treści. Standard ten jest już powszechnie używany m.in. w kinach. Nic dziwnego, skoro format Ultra HD lub 4K w projekcji kinowej, w przeciwieństwie do „zwykłego HD“, zapewnia czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu, więcej kolorów i lepszy kontrast. Czołowi producenci telewizorów tacy, jak Samsung, Sony, Panasonic czy LG wprowadzają na rynek coraz więcej odbiorników z możliwością odbioru Ultra HD. Ekrany są doskonalsze – znacznie cieńsze i większe od swoich poprzedników sprzed zaledwie kilku lat.

Nowoczesne telewizory pojawiają się już w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Według danych DisplaySearch do roku 2016 aż 78 proc, telewizorów o przekątnej powyżej 50 cali będzie miało już matryce UHD. Nowa technologia powoli przyciąga i przekonuje konsumentów. Z przewidywań ekspertów wynika, że do 2025 roku na całym świecie powstanie ponad 1000 nowych kanałów w jakości Ultra HD. Sprzedaż odbiorników tego sygnału sięgnie aż 500 milionów sztuk, a dekoderów przekroczy 400 milionów. Nie dziwne więc, że w tę technologię inwestują operatorzy satelitarni.

Liderem w zakresie wdrażania technologii Ultra HD jest obecnie operator satelitarny SES Astra. – Dzięki flocie liczącej ponad 50 satelitów, docieramy do 99 procent globalnej populacji. Już teraz jesteśmy w stanie zapewnić dostęp do technologii Ultra HD odbiorcom na całym świecie – czytamy w komunikacie SES Astra.

Oglądanie imprez sportowych czy filmów w jakości Ultra HD, może więc oznaczać przeniesienie odbiorców w zupełnie inny wymiar i zaoferować nowe, ciekawe doznania. Przekonali się o tym po raz pierwszy w 2012 roku uczestnicy targów IBC w Amsterdamie. Wtedy to SES Astra zademonstrowała jakość Ultra HD. Rok później zaprezentowano całą technologię jako możliwą do komercyjnego wykorzystania.

Również podczas IBC w 2014 roku – w ramach współpracy SES Astra i firmy Samsung, zademonstrowano treść w jakości Ultra HD, po raz pierwszy kodowaną na całej drodze transmisyjnej. Została ona nadana przez satelitę SES znajdującego się na pozycji orbitalnej 19,2 E. Sygnał w rozdzielczości 3840×2160 w standardzie HEVC został odkodowany przez moduł SmarDTV CI Plus i wyświetlony na telewizorach Samsung Ultra HD. UHD coraz bliżej SES Astra nadaje na swoich satelitach kanały demonstracyjne, które mają prezentować jakość obrazu Ultra HD. Jeden z nich został uruchomiony na pozycji 28,2 E podczas konferencji poświęconej technologii Ultra HD zorganizowanej przez SES Astra w Londynie w lutym br. Przedstawiciele SES Astra podkreślali podczas prezentacji, że kanał powstał, by pokazać różnicę w odbiorze obrazów w bardzo wysokiej jakości w porównaniu ze standardowym sygnałem telewizyjnym. Widzowie na ekranach mogą oglądać fragmenty różnych dyscyplin sportowych, obrazy egzotycznych zwierząt i dzikiej natury, a także panoramy miast. Testowy kanał Ultra HD nadawany jest m.in. z popularnej w Polsce pozycji orbitalnej 19,2 E.

Na całym świecie obecnie standardem jest format HD, w którym Astra jest zdecydowanym liderem. W chwili obecnej w Polsce wiele kanałów jest nadawanych w dwóch standardach: SD i HD, jednak nowe programy wprowadzane są już w formacie HD. Można więc powiedzieć, że większość widzów ma dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o kanały HD nadawane z satelity Astra, to jest ich obecnie w Europie ponad 500. W roku 2014 sygnał w jakości HD w całej Europie odbierało 47 milionów gospodarstw domowych. Rok wcześniej 9 milionów mniej. Ekspansja jest więc szybka i widoczna. 77 proc. europejskich domostw odbierających sygnał satelitarny ogląda programy w HD transmitowane przez SES Astra. Firma na koniec 2014 roku nadawała ponad 6500 kanałów tv, w tym ponad 1800 w jakości HD.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/artykul/3863143,rewolucja-w-jakosci-obrazu-telewizyjnego,id,t.html