Oficjalny start wyprawy Energa Solo Amazon Expedition z Ambasady Polskiej w Limie

Symbolicznym przerwaniem biało-czerwonej wstęgi rozpoczęła się oficjalnie, w sobotę 16 maja w Ambasadzie Polskiej w Limie wyprawa Energa Solo Amazon Expedition. W uroczystości udział wzięła między innymi Izabela Matusz – Ambasador Polski w Peru. W niedzielę, 17 maja 2015 r. o godzinie 12:00 (czas Peru) z plaży Cerro La Virgen nad Pacyfikiem wystartował Marcin Gienieczko do etapu rowerowego. Rozpoczął się projekt! Polak próbuje dokonać trawersu o własnych siłach Ameryki Południowej, 7000 km od zachodniego do wschodniego wybrzeża, od Pacyfiku do Atlantyku, pokonując Andy i przepływając w canoe największą rzekę Świata – Amazonkę.

Ostatni tydzień minął intensywnie i szybko – podsumowując ostatnie dwa lata przygotowań logistycznych do najtrudniejszego projektu Marcina Gienieczko. Wyprawa Solo Amazon Expedition wymaga nie lada przygotowań logistycznych. „Już teraz wiem, że nie będzie również tania. Budżet jest napięty, ale najważniejsze to wykonać pierwsze kroki. Teraz pierwszym krokiem jest przejazd rowerem około 700 km przez Andy do San Francisco” – opowiada polski podróżnik.

W czasie oficjalnego rozpoczęcia Pani Izabela Matusz Ambasador Polski w Limie życzyła polskiemu podróżnikowi szczęścia. Do Limy przyleciał z Cusco specjalnie na spotkanie Mirosław Rajter, który wspiera logistycznie projekt i na bieżąco poprzez nadajnik spot śledzi postępy Marcina.

Warto dodać, że track pokazujący trasę, którą pokonuje Marcin Gienieczko (http://www.soloamazon.info/tracking/) dokonuje pomiaru w linii prostej, nie uwzględnia meandrującej rzeki, zawiłych zakrętów na drodze itp. „Czeka mnie potworny wysiłek, bo od Pacyfiku muszę wjechać rowerem na wysokość 4700 m.n.p.m.” – opowiada Gienieczko. „To olbrzymie wyzwanie i wysiłek. Zobaczymy, jak będzie. Startuję od miejscowości Chilca nad Pacyfikiem i jadę w stronę Cerro Azul, gdzie planuję nocować. Na razie delikatna jazda, ale po 3 dniach zaczną się górskie pętle, parę razy trudniejsze niż w legendarnym Tour de France. Przejechałem rowerem w poprzek Australię. Moja pierwsza wyprawa, gdy miałem 19 lat to wyprawa dookoła Polski, a później był też Pamir, częściowo na rowerze” – dodaje polski podróżnik.

start_gienieczko_autoPierwszy etap wyprawy Energa Solo Amazon Expedition nieprzypadkowo odbywa się na rowerze. „Wcześniejsze ekspedycje na Amazonce nie brały pod uwagę w logistyce napierania rowerem, lecz odbywały się częściowo pieszo. Ponieważ w zeszłym roku zdobyłem górę źródłową Amazonki (https://www.youtube.com/watch?v=mGw-Z1Vq4lc) to postanowiłem, że w odróżnieniu od innych zacznę swoją wyprawę od etapu na rowerze. Wyprawa ma charakter czysto sportowy, dlatego uważam, że rower będzie dobry na początek…” – wyjaśnia Marcin Gienieczko. W tym etapie Gienieczce towarzyszy Jakub Obara, który wiezie sprzęt samochodem. „Będziemy się spotykać na poszczególnych odcinkach, ja napieram na swoim rowerze Unibike. Nie wiem czy podjadę na taką wysokość. Jak będzie trzeba będę prowadził rower, ale muszę to zrobić dla wielu ludzi. Chcę pokazać, że niemożliwe nie istnieje zwłaszcza dla dzieci w Pomorskim Hospicjum” – dodaje.

W pokonaniu najniebezpieczniejszego odcinka spływu Amazonką przez tzw. strefę narco będzie towarzyszył Polakowi – Gadiel Sanchez Rivera, który jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł pieszo wzdłuż brzegów Amazonki. Przyjedzie do San Francisco około 28 maja. Canoe wraz ze sprzętem Marcina Gienieczko wyjedzie około 27 maja wraz bratem Cecylii Albrizzio, pułkownikiem armii peruwiańskiej, z Limy do strefy Narco nad rzeką Apurimac.

„W tej wyprawie nie myślę, co będzie za 2 miesiące. Myślę co będzie za tydzień. Teraz skupiam się na etapie rowerowym. Wierzę w to, że będzie dobrze. Jak będzie? To się przekonamy” – podsumowuje Gienieczko. „Od dzisiaj zaczyna się dla mnie liczyć tylko świt-zmierzch. Napieranie do granic możliwości. Cieszę się bardzo, że możecie to ze mną przeżywać.”

Postępy Marcina Gienieczko krok po kroku będzie można śledzić w internecie, na podstawie zapisów GPS, relacji na blogu i na fanpage’u na Facebooku oraz cosobotnich transmisji w radiu Kolor i w programie TVN24 Wstajesz i Weekend.

Więcej o wyprawie Energa Solo Amazon Expedition na stronach:
www.gienieczko.pl
www.soloamazon.info

Obserwuj wyprawę krok po kroku: http://www.soloamazon.info/tracking/

Plansza sponsorska -podsumowanie