ReStore zawróciło z drogi na wysypisko 500 ton odpadów

Źródło: ReStore

Sklep charytatywny ReStore odnotował uratowanie przed wysypiskiem śmieci 500 ton przedmiotów i materiałów. Zyski z ich sprzedaży wesprą Fundację Habitat for Humanity Poland.

ReStore poprzez swoją działalność, polegającą na sprzedaży towarów z drugiej ręki, zmniejsza liczbę przedmiotów, które trafiłyby do utylizacji. W ten sposób obniża poziom wytwarzanych odpadów. Dzięki temu oferowane w sklepie produkty są osiągalne dla osób ze skromniejszym budżetem, których normalnie nie byłoby na nie stać. Zyski ze sprzedaży wspierają cele statutowe Fundacji Habitat for Humanity Poland. Fundacja od początku swej działalności pomogła już ponad 4,5 tys. osobom z problemami mieszkaniowymi.

 – Na co dzień widzimy z jednej strony, jak wiele materiałów i przedmiotów się marnuje, a z drugiej, jak polepszyć dzięki takim przedmiotom warunki życia konkretnych osób – wyjaśnia Maciej Kosiorek, Restore Manager (Fundacja Habitat for Humanity Poland).

31 stycznia 2022 r. ilość uratowanych przez ReStore przedmiotów i materiałów osiągnęła liczbę 500 ton. – Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak ogromna to jest ilość. A jest naprawdę czym się pochwalić. To ponad 25 proc. odpadów wielkogabarytowych, które generuje Warszawa rocznie podkreśla Maciej Kosiorek.

Na całym świecie marka ReStore jest szeroko rozpoznawalna. Pierwszy sklep otwarto w 1991 r. w Winnipeg w Kanadzie. Od tego czasu na całym świecie, głównie w USA i Kanadzie, funkcjonuje ponad 1000 podobnych sklepów. W tym tylko jeden w Europie kontynentalnej, funkcjonujący na warszawskim Targówku przy ul. Łojewskiej 12.

– Staramy się nie tylko sprzedawać, dzielić się, wspierać, ale również propagować nasze podejście. W obliczu bezustannie zalewających naszą planetę śmieci tak powinien myśleć każdy z nas. Ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego, czyli ekonomii cyrkularnej trzeba świadomie realizować w dzisiejszych czasach praktycznie na co dzień – przekonuje Maria Malinowska – Sikora z Habitat for Humanity Poland.

W jednej przestrzeni znajdują się: sklep charytatywny, warsztatownia, gdzie organizowane są dostępne dla wszystkich warsztaty m.in. renowacji mebli oraz przestronna sala, w której odbywają się szkolenia kształtujące postawy pro-ekologiczne oraz pro-społeczne.

Asortyment sklepu stanowią artykuły budowlane, meble oraz wyposażenie domowe (lampy, drobiazgi, sztućce, ceramika, zastawy, książki), które przekazane zostały zarówno przez osoby indywidualne jak i firmy.

 – W dobie pandemii często słyszy się o tym, że firmy zmniejszają powierzchnie biurowe organizując pracę rotacyjną. Bardzo chętnie przyjmujemy do ReStore niepotrzebne już sprzęty w dobrym stanie – opowiada Malinowska-Sikora. I dodaje, że dużo słyszy się obecnie o realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. A wspieranie działalności ReStore oznacza realizację celu pierwszego (walka z ubóstwem), a także dwunastego (odpowiedzialna konsumpcja i produkcja) oraz jedenastego (zrównoważone miasta i społeczności).

Źródło: ReStore