Repolonizacja mediów: PiS i Kukiz ’15 za, PO i Nowoczesna przeciw

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje dekoncentrację i repolonizację mediów, w taki sposób aby żadna firma zagraniczna nie miała więcej niż 30 proc. udziałów w prasie, radiu, telewizji lub internetowych serwisach informacyjnych. W wyniku planowanych zmian zagraniczni właściciele mediów będą musieli odsprzedać część swoich udziałów w różnych mediach. Według planów rządu właścicielami mediów powinny być polskie firmy, zarówno prywatne, jak i te należące do Skarbu Państwa.

 

– Żadne poważne państwo w Europie nie pozwoliło na to, żeby w takiej delikatnej przestrzeni – nie tylko dla biznesu, ale dla wolności debaty, wolności wymiany idei – jak media gdzieś dominował kapitał obcy. Niestety, przez te ostatnie dwadzieścia kilka lat dopuściliśmy do tego, żeby tak się stało, zwłaszcza w prasie – regionalnej czy lokalnej. Dobrze byłoby to zmienić na rzecz kapitału polskiego – ocenił na początku stycznia wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Według wyników badania zrealizowanego przez firmę Maison&Partners na ogólnopolskim panelu Ariadna, przeciwko pomysłowi rządowej interwencji w mediach jest 40 proc. badanych, 32 proc. nie ma w tej sprawie zdania, a tylko 28 proc. popiera te pomysły. Wyniki badania z podziałem na wielkość miejscowości, w której mieszkają ankietowani pokazują jeszcze większe dysproporcje, szczególnie w miastach, w których mieszka więcej niż 20 tys. mieszkańców. W tych miastach 45 proc. badanych jest przeciwko repolonizacji, a popiera ją tylko 19 proc. z nich.

Więcej: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/repolonizacja-mediow-pis-i-kukiz-15-za-po-i-nowoczesna-przeciw-sondaz#