Rejs do Szwecji za makulaturę!

Zebrali średnio aż po 222 kg makulatury i ocalili najwięcej drzew! Kim są? To uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Szlachcie. W nagrodę za najlepszy wynik w konkursie „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy” organizowanym przez firmę Stena Recycling wyruszyli promem na wycieczkę do Szwecji – jednego z najbardziej ekologicznych państw. Ta niezwykła podróż została ufundowana przez STENA LINE.

 

W konkursie „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy” firmy Stena Recycling wzięło udział 576 placówek oświatowych z Polski. Łącznie zebrano prawie 2000 ton makulatury, co pozwoli ocalić 28 000 drzew. Już po raz drugi z rzędu najlepsi w tej ekologicznej rywalizacji okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Szlachcie (województwo pomorskie), którzy zebrali 31,5 tony makulatury, a w przeliczeniu na osobę – ponad 222 kg! W nagrodę 22 najbardziej zaangażowanych w zbiórkę makulatury uczniów, popłynęło w rejs promem do Karlskrony ufundowany przez firmę Stena Line.

Młodzi ekologowie m.in. spacerowali po maleńkiej i bezludnej wyspie Stakholmen, zwiedzili Björkholmen, najstarszą dzielnicę
miasta, w której zachowały się cenne drewniane domki pierwszych stoczniowców, a także obejrzeli największy drewniany kościół w Szwecji. Nie zapomnieli również wrzucić kilku monet do kapelusza rzeźby Matsa Rosenboma, co według legendy ma zaowocować powrotem do Karlskrony. Wycieczkę zakończyła wizyta w Muzeum Marynarki Wojennej, którego początki sięgają aż 1752 roku.

– Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie biorą udział w konkursie. Naszym celem jest wykształcenie wśród nich postaw proekologicznych i jak widać, osiągamy w tym dobre efekty – w ostatniej edycji „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy” wzięło udział aż 77 szkół i przedszkoli z okolic Gdyni, a z początkiem września dzieci i młodzież już zaczęły zbierać makulaturę. Tym bardziej jest nam miło, że najbardziej zaangażowanych uczniów mogliśmy nagrodzić właśnie wycieczką do Szwecji – miejsca, w którym recykling i ekologia są tak bardzo cenione – komentuje Katarzyna Krawczuk, Starszy Doradca Klienta w Oddziale Stena Recycling w Gdyni.