Reduce, Reuse, Recykle

Zasadę 3xR powinien sobie przyswoić każdy konsument, któremu leży na sercu dobro środowiska naturalnego. W tłumaczeniu to zasada 3xU: unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj ponownie, utylizuj. 3xU to proekologiczny styl życia, który nie tylko oszczędza środowisko, ale również nasz czas i przede wszystkim pieniądze. To tylko niektóre powody, dla których warto przestawić się na odpowiedzialną konsumpcję.

Pierwsza zasada (Reduce) to w świetle ograniczonych zasobów naturalnych także najważniejsze wyzwanie naszych czasów. Nasza planeta ma nie tylko określoną ilość zasobów, ale również ograniczone możliwości samooczyszczania gleby, wody i powietrza. Tak więc nasza konsumpcja również powinna być ograniczona. Pisanie o tym nie jest popularne, ponieważ marketingowa machina przekonuje nas do odmiennej postawy: jesteś tego warty/warta, bez tego (nieograniczonej konsumpcji) nie możesz być szczęśliwy itd.

Warto jednak zastanowić się chwilę nad tym, czego naprawdę potrzebujemy do szczęścia i ograniczyć swoje potrzeby do tych sprawiających najwięcej radości i najistotniejszych. Zredukować natomiast całą resztę niepotrzebnych produktów, którymi się otaczamy z nudów lub z braku jasno określonych celów. Jeśli zaś nie da się ograniczyć ilości rzeczy, można przynajmniej wybierać te, przy których produkcji zużyto jak najmniej surowców, oszczędnie zapakowanych (np. w opakowania, które nadają się do ponownego użycia) i wyprodukowanych przez firmę, która jest społecznie odpowiedzialna. Wspierając tych producentów naszymi konsumenckimi wyborami wzmacniamy pozytywny trend w biznesie i mamy pewność, że używane przez nas produkty nie są okupione bólem i łzami, ale pracują na rzecz wspólnego dobra.

Druga zasada odpowiedzialnego konsumenta to używać ponownie. I tak zaczynając od opakowań – zamienić torebki foliowe na modne torby materiałowe, wymieniać się na używane ubrania i bezkosztowo odświeżyć swoją szafę, znaleźć nowe zastosowanie dla zużytych wydawałby się już materiałów – to tylko niektóre możliwości.

Jeśli jednak okaże się, że dany przedmiot dał już z siebie wszystko – zawieźmy go do najbliższej stacji recyklingu lub wrzućmy do odpowiedniego pojemnika na sortowane odpady. Zostanie on zutylizowany, a my zakończymy życie tego produktu w sposób odpowiedzialny.

Natalia Witkowska