Realizując marzenie o mistrzowskim tytule

WARSZAWA 29.07.2018 VI MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE NOZNEJ DZIECI Z DOMOW DZIECKA. NADZIEJA NA MUNDIAL --- SIXTH FOOTBALL WORLD CUP OF CHILDREN FROM CARE HOMES. HOPE FOR MUNDIAL IN WARSAW FOT. MACIEJ BIALY / FOTOPYK

Jedyny taki turniej na świecie, czyli Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej, odbył się pod koniec lipca w Warszawie. Na boisko wybiegło niemal 270 zawodników i zawodniczek, reprezentujących 27 drużyn ze wszystkich kontynentów. Tytuł Mistrza Świata wywalczyła Ukraina, która pokonała w wielkim finale Holandię. Na podium stanęli też biało-czerwoni, zdobywając tytuł II Wicemistrza Świata.

 

WARSZAWA 29.07.2018
VI MISTRZOSTWA SWIATA W PILCE NOZNEJ DZIECI Z DOMOW DZIECKA. NADZIEJA NA MUNDIAL — SIXTH FOOTBALL WORLD CUP OF CHILDREN FROM CARE HOMES. HOPE FOR MUNDIAL IN WARSAW
FOT. MACIEJ BIALY / FOTOPYK

Mistrzostwa są inicjatywą, która pomaga utalentowanej młodzieży, podopiecznym domów dziecka, rozwinąć sportowe umiejętności i realizować marzenia. – Dzieciaki trenują ciężko przez cały rok, żeby się jak najlepiej zaprezentować. Dla nich to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu – mówi Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”, organizatora turnieju. Krzysztof Kot, trener biało-czerwonych, dodaje: – Udział w Mistrzostwach daje dzieciom to, co ktoś, kiedyś im zabrał. Co prawda większość zawodników to trudne charaktery – nie tylko na boisku, ale i poza nim. Jednak w sporcie to pomaga. Ci młodzi piłkarze pokazują pazur i są ambitni – podkreśla.

W czasie tegorocznych rozgrywek na murawę wybiegli zawodnicy z 27 państw, m.in.: Tajlandii, Jordanii, Japonii, Serbii, Wietnamu, Estonii, a nawet Nepalu. Rozegrali 92 mecze, strzelając w sumie 401 bramek (379 w fazie grupowej, 22 w fazie pucharowej).

Na stadionie Legii młodym piłkarzom kibicowały tysiące warszawiaków. Finałowy mecz długo nie przynosił rozwiązania. Jednak, niespełna dwie minuty przed końcowym gwizdkiem i spodziewaną serią rzutów karnych, reprezentant Ukrainy silnym uderzeniem z ponad połowy boiska pokonał zarówno holenderską obronę, jak i bramkarza. Ustanowił tym samym wynik meczu na 1:0, realizując marzenia Ukraińców o mistrzowskim tytule. Polska, przegrawszy w półfinale z późniejszym mistrzem, po ciężkiej walce pokonała Hiszpanię i obroniła zdobyty rok temu tytuł II Wicemistrzów Świata.

Drużyna biało-czerwonych uchodziła za jednego z faworytów turnieju. Polacy mają na swoim koncie już wszystkie tytuły: Mistrza Świata 2013, Wicemistrza Świata 2014 i 2015 oraz brązowy medal zdobyty w 2016 i 2017 r. Wywalczony w tym roku tytuł II Wicemistrza Świata jest więc trzecim w kolekcji Polaków. – Dałem radę razem z drużyną pokazać, że jeśli jesteśmy z domów dziecka, to nie znaczy, że jesteśmy gorsi od innych dzieci – mówi z dumą Denis Wiśniewski, zawodnik reprezentacji Polski dzieci z domów dziecka w piłce nożnej.

Na turnieju, poza tytułami mistrzowskimi, przyznano też nagrody specjalne. Najlepszym zawodnikiem został Polak Dominik Dziąbek, a najlepszą zawodniczką Nika Gruntar ze Słowenii. Tytuł króla strzelców otrzymał Youness Tounsi z Holandii. Najlepszy bramkarz pochodzi z Ukrainy, jest nim Ostap-Mykhailo Diakiv, najmłodszy zawodnik z Estonii – to Mike Luik, a najradośniejszym zawodnikiem został Lulhan Ajredinov z Macedonii.

– Nadzieja na Mundial to inicjatywa, która nie tylko pomaga utalentowanej młodzieży rozwinąć sportowe umiejętności, ale także pokazuje sposób na realizację marzeń dzięki współpracy zespołowej, zaangażowaniu i budowaniu wspólnoty. Jesteśmy szczęśliwi, że staliśmy się jej częścią, od samego początku wspierając to mądre i konsekwentnie budowane przedsięwzięcie – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w Jeronimo Martins Polska, przedstawiciel sponsora głównego Mistrzostw.

Mistrzostwa Świata uświetniły swoją obecnością piłkarskie gwiazdy: Maniche, Frank Verlaat, Dariusz Dziekanowski, Sebastian Mila, Tomasz Kłos, Radosław Gilewicz, Jacek Krzynówek oraz nowo powołany selekcjoner reprezentacji Polski – Jerzy Brzęczek. Po finałach rozegrano mecz gwiazd: telewizja kontra internet.

VI Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej odbyły się 28 i 29 lipca br. na warszawskim stadionie Legii.

Anna Krawczyk