Razem przeciw dezinformacji – kampania Stowarzyszenia Demagog

Dezinformacja to potężna broń, która może mieć realny wpływ na bieg naszej historii, dlatego tak ważne jest, żeby wspólnie przeciwdziałać dezinformacji i powstrzymać skutki jej szkodliwości.

W związku z rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na przykłady rozpowszechnianych manipulacji i fałszywych informacji. Razem z partnerami Fundacją Digital Poland oraz Związkiem Firm Public Relations – w ramach Koalicji „Razem Przeciw Dezinformacji” – zaplanowaliśmy kampanię, której celem jest obnażenie manipulacji oraz edukacja w zakresie krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie – podkreślają Organizatorzy akcji.

Podstawowym mechanizmem rosyjskiej manipulacji jest mnożenie źródeł informacji w ramach jednego wzorca. To właśnie „system matrioszek”, opisywany przez historyka Marka Świerczka jako dezinformacja doskonała, jest punktem wyjścia naszych rozważań, a matrioszka – symbolem całej kampanii.


Rosyjska dezinformacja jest jak matrioszka, która okala prawdę kolejnymi warstwami półprawd, fake newsów i kłamstw. Im głębiej w nie wchodzisz, aby je zweryfikować, tym więcej odkrywasz jej warstw. Ważne, aby zachować krytyczne myślenie i nie poprzestawać w dotarciu do prawdy.

Więcej: https://demagog.org.pl/zrodloprawdy/