23. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” już ujrzała światło dzienne. To coroczna, unikalna w skali kraju publikacja, od lat ceniona przez środowisko biznesowe, organizacje społeczne i media. Stanowi kompleksowy przegląd realnych działań firm w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju. Premiera odbyła się 10 czerwca br., podczas jubileuszowej konferencji Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Transformacja biznesu – scenariusze przyszłości”, zorganizowanej z okazji 25-lecia działalności FOB.
– W tegorocznej edycji zebraliśmy 957 przykładów dobrych praktyk, zgłoszonych przez 265 firm – od dużych korporacji po mikroprzedsiębiorstwa. Wliczając lokalne inicjatywy, jak również systemowe zmiany. Każda z tych praktyk pokazuje, że odpowiedzialność biznesu przekłada się na konkretne decyzje i działania. Łączy je wspólna idea: troska o ludzi, środowisko i transparentne zarządzanie. Ten raport to nie zbiór deklaracji. To mapa realnych zmian, które dzieją się tu i teraz, w odpowiedzi na rosnące oczekiwania społeczne oraz wyzwania środowiskowe – mówi dr Karolina Adamska-Woźniak, dyrektorka zarządzająca Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Kto zgłasza dobre praktyki?
Aż 75 proc. zgłoszeń pochodziło od dużych firm, ale małe i średnie przedsiębiorstwa również coraz chętniej zajmują się kwestiami z zakresu ESG. Jak wynika z Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w sumie zatrudniają ponad 847 tysięcy osób, co stanowi prawie 5 proc. wszystkich pracujących w Polsce. Co ciekawe, 84 proc. firm uwzględnionych w tegorocznej edycji zadeklarowało posiadanie strategii ESG lub zrównoważonego rozwoju. Co druga organizacja, bo według wskazań 54 proc., już teraz publikuje raport ESG, niefinansowy lub zintegrowany – niezależnie od formalnego obowiązku.
Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD, 78 proc. firm biorących udział w zestawieniu będzie objętych obowiązkiem raportowania w najbliższych latach. Warto jednak podkreślić, że nawet wśród firm, których ten obowiązek nie dotyczy, aż 72 proc. zadeklarowało działania związane z raportowaniem danych ESG dobrowolnie.
W jakich obszarach biznes działa najczęściej?
Zgłoszone działania zostały przyporządkowane do 7 obszarów zgodnych z normą ISO 26000, czyli międzynarodowym standardem wyznaczającym kierunki odpowiedzialności społecznej organizacji. Najwięcej praktyk dotyczyło zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych – 396, warunków pracy – 228 i środowiska – 206. Z kolei najmniej wskazano w obszarach: zagadnień konsumenckich – 55, praw człowieka – 32, ładu organizacyjnego – 23 oraz uczciwych praktyk operacyjnych – 16.
Praktyki można było przypisać również do konkretnych ESRS, tj. Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju, obowiązujących duże firmy w UE w ramach dyrektywy CSRD. Najczęściej pojawiały się działania zgodne z ESRS S1, czyli pracownicy właśni – 227.
Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość, bo aż 527 praktyk, nie została przypisana do żadnego ze standardów. W kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ najczęściej zgłaszano działania wspierające:
- Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – 119 praktyk
- Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia – 87 praktyk
- Cel 8: Wzrost gospodarczy i godna praca – 84 praktyki
BASF, Benefit Systems i Generali Polska partnerami 23. edycji Raportu
– BASF Polska wspiera inicjatywy Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które przyczyniają się do upowszechniania idei zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej w biznesie. Nasze partnerstwo opiera się na wspólnym przekonaniu, że poprzez współpracę możemy skuteczniej kształtować pozytywne zmiany. W jubileuszowym roku działalności FOB doceniamy jego rolę jako platformy dialogu i inspiracji – chcemy razem budować przyszłość, która łączy odpowiedzialność z długoterminową wartością dla społeczeństwa i środowiska – mówi – Katarzyna Kowalewska, Starsza Specjalistka ds. relacji z mediami i CSR, BASF Polska.
– Misją Benefit Systems jest wspieranie aktywnego i zdrowego stylu życia, dobrostanu psychofizycznego oraz rozwoju pracowników i ich bliskich, a także społeczeństwa. Dlatego angażujemy się w inicjatywy takie jak partnerstwo przy 23. edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2024. Dobre praktyki”, które realnie wspierają środowisko biznesowe we wdrażaniu i promowaniu standardów ESG w Polsce. To również naturalny krok dla naszej firmy, której model biznesowy i oferowane produkty koncentrują się na pozytywnym wpływie — m.in. poprzez wspieranie dobrostanu oraz odpowiadanie na aktualne wyzwania społeczne i zmieniający się rynek pracy – zaznacza Karolina Gromke, Managerka ds. ESG w Benefit Systems.
– Zostaliśmy partnerem Raportu FOB, ponieważ wierzymy, że promowanie pozytywnych praktyk oraz dzielenie się doświadczeniami wdrażania odpowiedzialnych inicjatyw to klucz do tworzenia odpowiednich standardów w biznesie oraz budowania bardziej odpornego społeczeństwa. Wiemy, że bardzo istotne są systemowe działania na rzecz pracowników, klientów i społeczności. Zrównoważony rozwój jest wpisany w strategię naszej Grupy, dlatego zgłosiliśmy do Raportu osiem praktyk, realizowanych przez Generali w Polsce. Dlatego cieszymy się, że razem z innymi firmami możemy tworzyć tak wartościową bazę inspiracji. Raport to dowód na to, że odpowiedzialność społeczna jest realnym elementem w działalności wielu organizacji – wyjaśnia Justyna Szafraniec, dyrektor ds. PR w Generali Polska.
Publikacja jest dostępna do pobrania tutaj: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2024/ .
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu