Rafał Romanowski: Musimy zabezpieczać polskich rolników i wspierać ukraińskich partnerów [WYWIAD]

Jakie działania należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w nowej sytuacji geopolitycznej? Czy żywność i energetyka stały się elementem wojny? Miedzy innymi o tym mówił w rozmowie z Raport.CSR.pl Rafał Romanowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozmowa odbyła się podczas Kongresu „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, zorganizowanego z inicjatywy Marka Sawickiego oraz byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat. Kongres odbył się 27 kwietnia 2022 r. w Warszawie.

Podczas Kongresu minister Rafał Romanowski uczestniczył w panelu „Zrównoważone rolnictwo a bezpieczeństwo żywnościowe w nowej sytuacji geopolitycznej”, którego Instytut ESG był organizatorem Debatę poprowadził Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG i wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Jak podkreślał w wywiadzie dla RaportCSR.pl minister Rafał Romanowski, skutki wojny, w tym zakłócenie łańcucha dostaw, tworzą olbrzymią szansę przed polskim rolnictwem w dostarczaniu żywności, jednak przede wszystkim musimy pamiętać o wspieraniu naszych ukraińskich partnerów. Bo jeżeli oni nie powstrzymają Rosjan, to konflikt może się rozlać również na naszą część Europy. I musimy się przygotować na zapewnienie producentom rolnym środków do produkcji – również w obliczu działań wojennych.

Minister opisał też m.in. położenie polskich producentów i eksporterów żywności w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej na świecie, jak też poruszył problem związany z uzależnieniem niektórych państwa od dostaw rosyjskich węglowodorów.

Zachęcamy do obejrzenia całości wywiadu:

Kongres „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, zorganizowanego z inicjatywy Posła na Sejm RP Marka Sawickiego oraz byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat. Kongres miał na celu wypracowywanie pakietu rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej. Partnerem Kongresu byli Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytut ESG – organizator “I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG” – www.esgkongres.pl.

Instytut ESG zorganizował podczas Kongresu panel strategiczny pt. „Zrównoważone rolnictwo a bezpieczeństwo żywnościowe w nowej sytuacji geopolitycznej”Partnerem panelu była sieć popularnych sklepów franczyzowych Żabka Polska.