Przedsiębiorcze eko-mamy

Mamy Eko!

Ochrona środowiska to podstawa w  eko – biznesie. Chyba, że, to biznes eko –mamy, wtedy zdrowie, zrównoważony rozwój i ekonomia będą nie mniej istotne. 

Eko-mamy często zakładają firmy po to, aby stworzyć brakujące im w świadomym ekologicznie wychowywaniu dzieci produkty lub usługi,. W Polsce rynek eko produktów dla dzieci jest jeszcze mały i często traktowany jako „fanaberia” bogatych mam. Jednak sukcesy, odnoszone poprzez polskie eko-bizneswoman świadczą o rosnącej świadomości ekologicznej i tym samym zapotrzebowaniu na takie firmy.

Jeden z podstawowych tematów dla świeżo upieczonego rodzica, jakich pieluszek używać? Na rynku jest wiele rodzajów pieluszek jednorazowych, jednak eko – mamy są zgodne – tylko pieluszki wielorazowe dają gwarancję nie przegrzewania dziecka, braku uczuleń i do tego satysfakcję z ochrony środowiska. I tak powstało wiele firm, produkujących pieluszki, które funkcjonalnością nie ustępują jednorazowym, a mają wszystkie powyżej wymienione zalety. Do tego – jak wyliczają eko-mamy – pieluszki wielorazowe są też o wiele tańsze (kupuje się je raz, a dzięki systemom napów i rzepów dopasowują się do rosnącego dziecka). I przy tym naprawdę ładnie wyglądają:) Powstało wokół tego produktu wiele firm, poczynając od producentów np. Close; sklepów tj. Pieluszkarnia czy Ekomaluch, aż po eko środki do prania – np. Ekomama.

Innym ciekawym biznesem związanym z rodzicielstwem bliskości w wychowywaniu dzieci jest produkcja chust i nosideł ergonomicznych. Tak powstał pomysł na firmy: Polekont i Tula. Ta ostatnia zdobywa szturmem rynki zagraniczne, lubiana i wybierana ze względu min. na ciekawe wzornictwo.

Takich odnoszących sukcesy biznesów związanych z ekologicznym wychowywaniem dzieci można długo wymieniać – od eko-smoczków, przez wydawnictwa, aż po eko-zabawki. Rosnąca świadomość mam rodzi zapotrzebowanie na takie produkty i usługi. Z drugiej strony dla mam chcących godzić prace zarobkową z wychowywaniem dzieci – rozpoczęcie własnego biznesu jest świetnym rozwiązaniem. Jeśli do tego dołączymy pasję, a wszystko w szczytnym ekologicznie celu – na sukces nie trzeba będzie długo czekać.

Natalia Witkowska (mama raczej eko)