Przeciętny Polak marnuje w pracy aż godzinę i 18 minut! [Komentarz]

Przerwy na kawę, palenie papierosów, przeglądanie Facebooka czy plotki ze współpracownikami… Choć nie mówi się o tym głośno, prawda jest taka że w pracy często nie zajmujemy się wyłącznie pracą.

LiveCareer Polska sprawdziło, na jakie czynności marnujemy w pracy najwięcej czasu i jak przekłada się to na naszą efektywność.

Oto najbardziej interesujące rezultaty badania:

  • blisko 44 proc. Polaków przyznaje, że w miejscu pracy zdarza im się pracować nieefektywnie
  • codzienne czynności nie związane z pracą zajmują Polakom średnio 1 godzinę i 18 minut (w ciągu 8-godzinnego dnia pracy)
  • prawie 60 proc. badanych w trakcie pracy załatwia prywatne sprawy w Internecie
  • aż 48 proc. osób w trakcie pracy używa prywatnego konta na Messengerze, ponad 43 proc. na Facebooku, a około 31 proc. na YouTube
  • co piąty pracownik, który korzysta z TikToka w godzinach pracy, robi to przez 1-2 godziny dziennie
  • wydajność Polaków w pracy najbardziej obniżają problemy techniczne, hałas i niewygodne stanowisko pracy.

W badaniu wzięło udział 653 respondentów w różnym wieku i na różnym etapie ścieżki zawodowej. Ankieta zawierała 40 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.

Komentarz od autora:

“W obliczu tych badań całkiem zasadne zatem staje się postulat skrócenia czasu pracy w Polsce. Mówi się już głośno o 6-godzinnym dniu pracy, który miałby np. sprawić, że będziemy bardziej efektywni, znajdziemy więcej czasu na wypoczynek, rozwój osobisty, opiekę nad bliźnimi. Z drugiej strony czy to skrócenie czasu pracy coś da? Może się przecież okazać, że dalej będziemy marnować czas pracy na przeglądanie Facebooka czy inne czynności opisane w tym badaniu?

Dużą rolę ma do spełnienia choćby biznes. Wielu pracowników nie potrafi właściwie zaplanować czynności, brakuje szkoleń z zarządzania czasem pracy, a takie szkolenie można dość szybko zorganizować. Dość często brak też w biznesie świadomości, że właściwa organizacja pracy pozwoli uniknąć tzw. pustych przebiegów w pracy, co właśnie sprzyja zajęciom opisanym w badaniu. Wątków jest znacznie więcej. Każdy z nas zresztą ma swoje spostrzeżenia jak Polska długa i szeroka. I zapewne każdy z nas znajdzie wytłumaczenie swojej pozapracowej aktywności”. Life is brutal.”

Tomasz Dereszyński