Liderzy polskiego biznesu – gospodarczy patrioci i filantropi nagrodzeni

fot.Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prekursorzy innowacji, z sukcesami działają na kilku kontynentach, wielu z nich to czołowi gracze w swojej branży. Oto pięciu finalistów – wśród nich liderzy w eksporcie, innowacji, przemyśle, sektorze MŚP. To nie tylko gospodarczy patrioci, ale i filantropi, którzy potrafią dzielić się owocami swojego sukcesu i działać na rzecz dobra wspólnego.

Przedsiębiorczość i innowacyjność polskich czempionów należy doceniać oraz nagradzać – gdyby nie patriotyzm gospodarczy i silna polska gospodarka, trudniej poradzilibyśmy sobie z wyzwaniami jakie przyniosła pandemia COVID-19 w wymiarze ekonomicznym – podkreślają inicjatorzy konkursu.

Organizatorzy konkursu „Polski Przedsiębiorca 2020 Gazety Polskiej Codziennie” wyłonili polskich przedsiębiorców i menadżerów, którzy nie boją się nowych wyzwań i prężnie rozwijają swoją działalność. Skutecznie budują polski kapitał na terenie kraju, zdobywając także nowe rynki zagraniczne.

W tym roku doceniono pięciu wyjątkowych przedsiębiorców. Wśród laureatów znalazły się takie osoby jak: inż. Antoni Stolarski, założyciel Spółki SaMASZ jednej z największych polskich firm, i liczącego się na świecie eksportera maszyn rolniczych; lider przemysłu – Marcin Chludziński, prezes koncernu KGHM Polska Miedź S.A., globalny producent miedzi oraz srebra na świecie. Za innowacje nagrodzono „Biomed Lublin” Wytwórnię Surowic i Szczepionek S.A. W kategorii „Reprezentant MŚP” statuetkę wręczono Łukaszowi Wójcikowi, prezesowi Wójcik Sp. Jawna – rozpoznawalnej w całej Polsce marce słodkości. Natomiast Fundację „Akogo?”, założoną przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz księdza Wojciecha Drozdowicza, wyróżniono w kategorii „Filantrop”. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wyróżnienie otrzymał również Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

– „Od lat 90-ych środowisko związane z Gazetą Polską mówi o potrzebie promocji polskich towarów, inwestowania w Polskę, zachowania polskiego kapitału – i to w szerokim ujęciu od innowacji, przez rozwój gospodarczy, eksport, po dobroczynność” – zaznaczył Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”. Choć idea plebiscytu zrodziła się przed 6 laty, to potrzeba wspierania idei patriotyzmu gospodarczego szczególnie mocno wybrzmiewa także i dziś. Pandemia w zaledwie kilka tygodni zmusiła do zrewidowania pojęć opisujących świat i gospodarczą rzeczywistość. „Gdyby nie patriotyzm gospodarczy, gdyby nie siła polskiej gospodarki, szczególnie tych małych i średnich przedsiębiorstw, polska gospodarka nie udźwignęłaby skutków wynikających z pandemii COVID-19” – podkreślają organizatorzy.

W specjalnym liście skierowanym do nominowanych i twórców konkursu zwrócił się Wiceprezes Rady Ministrów, Jarosław Kaczyński: – „Cieszę się bardzo, że „Gazeta Polska Codziennie” uczestniczy w zmaganiach o lepszą Polskę nie tylko w roli, jaka z natury rzeczy przynależy prasie – ale także za pośrednictwem takich inicjatyw, jak konkurs „Polski Przedsiębiorca Gazety Polskiej Codziennie” –  twórczo współkształtuje dobry klimat wokół rodzimej przedsiębiorczości” – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Wydarzeniu patronują również Minister Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.