Program szczepień ochronnych nie tylko dla dzieci?

Nastał czas, żeby politycy sobie uświadomili, że jakość opieki zdrowotnej nie jest, jak sądzili, kosztem, lecz wartością przekładająca się na bezpieczeństwo, w tym także bezpieczeństwo gospodarcze – mówi dla Polska the Times prof. dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Szczepienia dzieci są oczywiste. A co ze szczepieniami dorosłych? Wspomniana choroba pneumokokowa jest również przyczyną prowadzących do śmierci powikłań u dorosłych.

Przyzwyczailiśmy się, że szczepienia są przeznaczone dla dzieci, ponieważ kiedyś było ich znacznie więcej i w dodatku to one częściej chorowały na choroby zakaźne. Teraz sytuacja demograficzna się zmieniła, społeczeństwa się starzeją. Dlatego obecnie większość zachorowań na choroby zakaźne dotyczy osób przewlekle chorych i starszych. Nasz program szczepień nie nadąża za zmianami demograficznymi. Na całym świecie te programy obejmują dorosłych, nasz kończy się na 19 roku życia. Czas to zmienić – uważa prof. dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

Więcej: https://polskatimes.pl/kuchar-program-szczepien-ochronnych-powinien-obejmowac-takze-doroslych/ar/c14-14966580