Premiera książki „Nieobcy. 21 opowieści, żeby się nie bać”

23 świetnych polskich autorów – wśród nich Olga Tokarczuk, podwójna laureatka Nagrody Literackiej Nike – przekazało swoje utwory, a kilkanaście innych osób, m.in. byli działacze opozycji demokratycznej w Polsce, sfinansowało papier, poświęciło swój czas i energię. Tak powstała niezwykła książka „NieObcy”, która opowiada o trudnych konfrontacjach z obcością. Wydanie trafi do czytelników 10 grudnia br., a dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która organizuje m.in. pomoc ofiarom wojny w Syrii.

 

Pomysł stworzenia książki „NieObcy” pojawił się z niezgody na strach przed obcymi i potrzeby zmiany języka, jakim rozmawia się – a częściej krzyczy – w Polsce o problemie uchodźców. Organizatorzy o wydaniu „NieObcych” mówią tak: „Obcych potrzebujemy nie mniej niż oni nas, nawet jeśli chwilowo wydaje się, że jest odwrotnie. Bo tylko konfrontując się z nimi, możemy tak naprawdę, do końca, bez złudzeń odkryć siebie samych”.

Książka opowiada o trudnych konfrontacjach z obcością. Zawarte w niej opowiadania, eseje i reportaże odwołują się wprost nie tylko do wydarzeń, które od kilku ostatnich miesięcy wstrząsają Europą, ale także do innych miejsc i epok – by każdy z czytelników był w stanie z szerszej perspektywy spojrzeć na problem związany z Innymi i z innością w nas samych, a przede wszystkim pozbyć się lęku.

W książce „NieObcy” znalazły się materiały, które przesłali:

– Jan Bajtlik Gramk – twórca ilustracji, książek autorskich i plakatów, zdobywca wielu nagród w polskich i międzynarodowych konkursach graficznych;
– Joanna Bator – pisarka, antropolożka, laureatka Nagrody Literackiej Nike;
– Katarzyna Bonda – pisarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych i literatury faktu;
– Halina Bortnowska – publicystka, pisarka, działaczka praw człowieka;
– Sylwia Chutnik – pisarka, szefowa fundacji MaMa;
– Joanna Fabicka – pisarka;
– Paweł Huelle – prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg;
– Piotr Ibrahim Kalwas – pisarz, publicysta, scenarzysta, reporter, mieszkaniec Aleksandrii;
– Ignacy Karpowicz – pisarz;
– Hanna Krall – reporterka;
– Jarosław Mikołajewski – poeta, pisarz i tłumacz;
– Łukasz Orbitowski – pisarz;
– Magdalena Parys – poetka, pisarka, tłumaczka;
– Małgorzata Rejmer – pisarka, reporterka;
– Paweł Smoleński – reporter, publicysta;
– Olga Stanisławska – reporterka, tłumaczka;
– Andrzej Stasiuk – pisarz, laureat Nagrody Literackiej Nike;
– Dionisios Sturis – reporter urodzony w Grecji, wychowany w Polsce;
– Małgorzata Szejnert – reporterka, wychowawczyni i mentorka wielu wybitnych polskich reporterów;
– Katarzyna Szyngiera – reżyserka teatralna;
– Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike;
– Mirosław Wlekły – reporter.

Wszyscy autorzy przekazali swoje teksty i prace za darmo. Bez wynagrodzenia pracowali również wszyscy zaangażowani w projekt redaktorzy, korektorzy, graficy i drukarnia.

Pomysłodawcami projektu są Paweł Goźliński, redaktor największego w Polsce pisma literackiego „Książki. Magazyn do czytania” oraz Jerzy Wójcik, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Dochód z książki trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji od lat zajmującej się pomaganiem w miejscach kryzysów humanitarnych na świecie, która obecnie pomaga m.in. ofiarom wojny w Syrii.

Premiera książki odbędzie się 10 grudnia br. – dwa tygodnie przed świętami. „Chcemy, by każdy Polak mógł ją dostać lub by mógł podarować ją bliskim pod choinkę. By mógł przez moment pomyśleć i porozmawiać o NieObcym przy wigilijnym stole” – mówią twórcy projektu.

 

Od 10 grudnia br. książkę „NieObcy” będzie można kupić w wybranych księgarniach i sieciach księgarskich oraz na Kulturalnysklep.pl i sppah.org.pl

Już od 2 grudnia br. książka jest dostępna w formie e-booka na Publio.pl