Pozostawmy tylko ślady bosych stóp

W tym roku obchodzimy 10-lecie międzynarodowego projektu Barefoot Beach Rescue Project, którego polską edycją jest Barefoot Projekt Czysta Plaża! Obchody tego międzynarodowego dnia odbędą się 9 lipca w aż 11 państwach! W celu podkreślenia wyjątkowości Światowego Dnia Barefoot Projekt Czysta Plaża powstał specjalny film pokazujący tworzenie piaskowych rzeźb w Państwach biorących udział, niosący przesłanie akcji: Pozostawmy tylko ślady bosych stóp!
Barefoot Projekt Czysta Plaża to inicjatywa, która powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej celem jest wsparcie lokalnych społeczności w problemie zaśmiecania i tego jak temu zaradzić, tak abyśmy wszyscy mogli przejść się po plaży bosą stopą. Od momentu powstania 10 lat temu, akcja rozrosła się na 5 kontynentów i ponad 14 000 wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami uzbierali ponad 20 ton śmieci.

W dniu 9 lipca 2016 roku, Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża odbędzie się w 11 państwach Australii, Kanadzie, Niemczech, Meksyku, Filipinach, Polsce, Portoryko, Singapurze, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W każdym z Państw będą miały miejsce sprzątania plaż, podczas których wolontariusze przyłożą rękę i stopę do tego, by oczyścić lokalne plaże z zalegających tam odpadków.

Wszystkich, którzy chcą się do nas dołączyć zapraszamy 9 lipca na Plażę Miejską przy Contrast Cafe w Gdyni od godz. 10:00! Wspólnymi siłami i w dobrym towarzystwie zdziałamy jeszcze więcej! – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Udział w projekcie da nam nie tylko satysfakcję z tego, że pomagamy i dajemy dobry przykład innym, ale też dobrą zabawę z przyjaciółmi! Dołączcie do nas i pomóżcie ocalić polskie plaże, bo lato najlepiej smakuje na boso!

Nagłaśniając problem Światowego Dnia Barefoot Projekt Czysta Plaża, w maju tego roku w krajach biorących udział w akcji lokalni artyści stworzyli piaskowe rzeźby, aby przekazać przesłanie, które brzmi: pozostawmy tylko ślady bosych stóp. W Polsce również wykonano rzeźbę w maju na plaży miejskiej w Gdyni. Aby dodatkowo podkreślić wyjątkowość tego dnia i podkreślić międzynarodowego ducha podjętych działań powstał film, który jest kompilacją z tworzenia i efektów pracy artystów z Państw biorących udział w Światowym Dniu Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża jest również idealną okazją, aby spotkać się ze znajomymi i dać dobry przykład innym. Dzięki naszym działaniom będziemy mogli uświadomić każdemu jak bardzo ważne jest zachowanie natury w stanie niezmienionym.

Każdy może dołączyć do naszych działań, wystarczy wejść na stronę www.czystapolska.org.pl i zarejestrować się lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie czekać na wszystkich chętnych na plaży w dniu sprzątania!
Dzięki partnerstwie z Barefoot Projekt Czysta Plaża jesteśmy w stanie zadbać o czystość przyrody w Polsce od Tatr, aż po Bałtyk! – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. Zarówno Polskie plaże jak i góry to dwa z często wybieranych celów wakacyjnych. Ich popularność niesie za sobą niestety jednak zagrożenie zaśmieceniem, dlatego tak ważna jest edukacja o tym problemie, a także to jak sobie z nim radzić.

Na wolontariuszy, którzy dołączą do Barefoot Projekt Czysta Plaża będą czekały nie tylko przybory potrzebne do sprzątania jak worki i rękawiczki, ale również gry, zabawy i konkursy ekologiczne.