Pozdrowienia z Polski

Co świat wie o Polsce i Polakach? Niewiele, głównie to, że jesteśmy gościnni i sympatyczni. To chyba wszystko, jeśli chodzi o pozytywne cechy, bo potem są już tylko żarty, stereotypy… PKN Orlen postanowił, wspólnie z internautami i studiem filmowym Czarny Słoń, edukować naszych zagranicznych przyjaciół, a przy okazji wypromować kilka naszych osiągnięć. Na pierwszy ogień idą Brytyjczycy. Specjalnie dla nich w sieci krąży film pt: „From Poland with Love. For Great Britain”.

W filmie, który trwa niewiele ponad 3 minuty, wymieniamy nasze najciekawsze osiągniecia zarówno na polach historii jak też innowacji; przypominamy o pierwszej w Europie konstytucji, niezwyciężonej husarii, ale też o pierwszym wykrywaczu min i wycieraczkach samochodowych.

Scenariusz filmu został tak przemyślany, żeby nie nudzić. Dlatego autorzy mówią o tym, jak zatrzymaliśmy pochód bolszewików w 1920 roku i piłkarską reprezentację Anglii na Wembley w 1973.
Można też odnieść wrażenie, że jesteśmy skromni, bo na filmie przyznajemy się, że nie byliśmy pierwsi na księżycu i że nie mamy w Polsce toru wyścigowego. Jednocześnie też przypominamy, że to Polak pierwszy zatrzymał słońce i ruszył ziemię, a nasi rajdowcy są doskonale znani na całym świecie.

Film nie tylko jest galerią osiągnięć, ale mówi też o korzyściach płynących ze współpracy obu narodów; m.in. ile Wielka Brytania zyska dzięki polskim emigrantom, a także o polsko-brytyjskiej współpracy przy wydobycia gazu łupkowego.
Film kończy się przekazem, że „razem wychodzi nam lepiej”. Czy faktycznie, kilkuminutowa produkcja video, zmieni sposób myślenia o Polakach? Liczymy na to, że tak!