Potrójna fuzja dla transformacji energetycznej

Fuzja jest wyprzedzeniem europejskich trendów w obszarze transformacji energetyki. To wniosek z debaty pt. „Orlen, Lotos, PGNIG – multienergetyczność, synergie i strategia” zorganizowanej przez Instytut Staszica. W jej trakcie poruszono m. in. kwestie tworzenia koncernu w związku ze zmianami i trendami na rynkach energetycznych oraz budowania wartości podmiotu oraz jego miejsca na energetycznej mapie Europy Środkowo-Wschodniej.

W dyskusji „Orlen, Lotos, PGNIG – multienergetyczność, synergie i strategia” udział wzięli: Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana), Jakub Wiech (portal internetowy Defence24.pl) oraz Piotr Soroczyński (Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej). Debatę poprowadził Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica. Eksperci uczestniczący w dyskusji zwrócili uwagę na znaczenie procesu tworzenia struktury nowej grupy podkreślając, że dotychczasowe oceny podejmowanych działań są dobrze przyjmowane przez analityków i komentatorów.

Zdaniem ekspertów, powodzenie fuzji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego i tworzenie koncernu będzie, w dużej mierze, zależeć od sprawnej organizacji całej korporacji oraz sposobu komunikacji z rynkiem.
Podkreślali, że zbudowanie procesów zarządczych to skomplikowany proces, zadanie na dekady, które rozpoczął realizować obecny Daniel Obajtek – prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, a będą kontynuowali następcy. Piotr Soroczyński – Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej – ocenił dotychczasową reakcję rynku na proces budowania polskiego koncernu multienergetycznego. – „Rynek raczej przyjął zmiany pozytywnie zarówno jeśli patrząc na notowania kursów spółek Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, notowania Grupy Lotos i notowania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wahania nie były specjalnie duże.” – Jest przekonany Piotr Soroczyński – Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, który podkreślił też, że poprzez synergię mają być wykorzystane wszelkie potencjały każdej z spółki, chociaż przez lata można było obserwować procesy fuzji polegające na przyjęciu w celu zamknięcia konkurenta. Piotr Soroczyński – Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej – zwrócił uwagę, że nowy, połączony podmiot ma wykorzystywać wszystkie możliwości jakie zbudowały spółki, które będą wchodziły w jego skład.

Eksperci podkreślali, że Polski Koncern Naftowy Orlen może stać się krajowym integratorem i operatorem całej branży, podejmując na siebie trud łączenia wielu różnych instalacji w zgodzie z kierunkami wyznaczonymi przeszło dziesięć lat temu przez Unię Europejską.
„Polityka klimatyczna, polityka gospodarcza w kierunku zeroemisyjności spalinowej stała się nowym budulcem, takim spoiwem 27 państw Unii Europejskiej po Brexicie.” – Stwierdził Jakub Wiech z portalu internetowego Defence24.pl . Podkreślił on, że Polska stara się nadrabiać zaległości i buduje plany ekspansji, przy kluczowym udziale powstającego koncernu. – „Polski Koncern Naftowy Orlen jawi się tu jako spółka, która ma być motorem realizowania tej transformacji, nadawać ton i poprawiać dynamikę w tych aspektach, w których będzie to konieczne.” – Przekonywał Jakub Wiech z portalu internetowego Defence24.pl.

„Transformacja tworzy wielką przestrzeń, pewną perspektywę na wzrost wartości, na ekspansję rynkową. Percepcja inwestorów pokazuje, że Polski Koncern Naftowy Orlen ma bardzo dynamiczną i perspektywiczna strategię: Republika Litwy, Republika Federalna Niemiec, Czechy i jest zapraszany do sąsiadów w Trójmorzu.”– Uważa Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.

Zwrócił on także uwagę, że sąsiedzi Polski nie mają potencjału by rozwijać takie koncerny. Mimo tego, przez wiele lat polska energetyka nie dokonywała tak jak w inne państwa transformacji branży. Dopiero fuzja wokół Polskiego Koncernu Naftowego Orlenu stanowi odpowiedź na aktualne trendy w branży i wyzwania nakładane przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej. – „Będziemy mieli do czynienia z procesem wyprzedzającym, mimo że przez wiele lat pozostawaliśmy w tyle za innymi państwami.” – Podkreślił Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.

Źródło: https://centrum-informacji.com/potrojna-fuzja-dla-transformacji-energetycznej/