Posprzątamy polskie plaże

Posprzątajcie z nami polskie plaże! Od 20 czerwca ściągamy buty i bosą stopą, kolejny już raz wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża wyruszamy w Polskę sprzątać plaże. Porządki robimy w całym kraju. Na każdego, kto do nas dołączy, czeka świetna zabawa w promieniach słońca oraz okazja do uprzątnięcia ulubionych plaż. Daj dobry przykład innym i pomóż nam w porządkach!

Zrobiło się cieplej. A jak tylko wyjrzało słońce, Polacy postawili na relaks na miejskich i nadmorskich plażach. Niestety, po takim dniu ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Mamy na to rozwiązanie – od soboty, 20 czerwca, poprzez kolejne weekendy, ściągamy buty, zakasujemy rękawy i bosą stopą wyruszamy wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża sprzątać plaże. Każdy może do nas dołączyć – czekamy na wolontariuszy! Wystarczy zarejestrować się na stronie www.czystapolska.org.pl lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie na plażach w dniach eventów.

W ramach tegorocznej akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża w czerwcu, lipcu i sierpniu posprzątamy zarówno nadmorskie miejscowości, jak i plaże miejskie, tak by można było po nich spacerować bosą stopą.

  • 06 WARSZAWA, Temat Rzeka, godz. 11.15
  • 07 POZNAŃ, Kontener ART , godz. 10.00
  • 07 SOPOT, Tropikalna Wyspa, wejście na plażę nr 28 , godz. 10.00
  • 07 DĘBKI, Beach Bar Cooler, wejście na plażę nr 19, godz. 10.00
  • 08 GDYNIA, Contrast Cafe, godz. 10.00

Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje. Pełnoletni wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają pamiątkową koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Po zakończeniu sprzątania będzie także można zrobić sobie zdjęcie ze swoimi znaleziskami. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży, hula-hop czy kolorowych tatuaży. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.

Chcę to głośno i wyraźnie wszystkim powiedzieć: dołączcie do nas i pomóżcie uprzątnąć polskie plaże! – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. – Gwarantuję, że nie będą to nudne porządki, ale pożytecznie spędzony czas, kiedy nie zabraknie dobrej zabawy na czystym piasku pod bosymi stopami.

Akcja Barefoot Beach Rescue Project narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku. Obecnie tysiące wolontariuszy na całym świecie wyruszają na plaże, aby oczyszczać je z zalegających śmieci, które pozostawili tam turyści. Zdaniem ekologów, każdy śmieć stanowi realne zagrożenie dla przyrody, szczególnie dla wodnych zwierząt i ptaków. Na przykład w torebki foliowe zwierzęta łatwo mogą się zaplątać, skutkiem czego często padają z głodu, wyczerpania lub z powodu uduszenia, nie mogąc się samodzielnie oswobodzić.

Czystość naszej przyrody, naszych lasów, rzek, także czystość naszych plaż świadczy o nas samych, o poziomie naszej świadomości ekologicznej, który chcemy podnosić – zauważa Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. – Dlatego kolejny raz współpracujemy z Barefoot Projekt Czysta Plaża. To świetna akcja, dzięki której zyskuje nie tylko przyroda, ale także wszyscy miłośnicy wypoczynku w naturze.