Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.

Zagrożenie epidemiczne związane z epidemią koronawirusa drastycznie zmieniło zasady życia społecznego. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do podwyższonych obostrzeń sanitarnych i od kilku miesięcy w przestrzeni publicznej solidarnie nosimy maski oraz staramy się jak najczęściej dezynfekować dłonie.

Spółka Port Service od początku pandemii aktywnie uczestniczy w ograniczaniu jej negatywnych skutków. Do gdańskiej spalarni trafiają odpady medyczne z placówek medycznych zajmujących się leczeniem pacjentów chorych na COIVD-19.

– Każdego dnia do naszego zakładu trafia kilkanaście ton zakaźnych odpadów medycznych – mówi Wojciech Mendalka kierownik stacji termicznej obróbki odpadów Port Service. – Ich odbiór oraz transport odbywa się specjalnie wyposażonym pojazdem. Każdorazowo po wjeździe na teren zakładu kierowca poddaje ładunek procedurze pomiaru radioaktywności, a po zakończonym rozładunku przeprowadza kilkuetapową dokładną dezynfekcję – dodaje.

Spółka Port Service zaangażowana jest w działalność centrum testowego COVID-19 drive-thru w Gdańsku w którym pacjenci mają możliwość przebadania się bez wychodzenia z samochodu. Wymaz pobierany jest z nosa i gardzieli, a badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie. Działalność centrum pozwala osobom zaniepokojonym stanem swojego zdrowia na szybki i bezpieczny dostęp do diagnostyki medycznej oraz przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem.

– Jako partner gdańskiego centrum poboru prób na obecność COVID-19 zapewniamy bezpieczną utylizację odpadów, które tam powstają – mówi Alicja Nadarzyńska, dyr. ds. ochrony środowiska Port Service. – Na terenie centrum znajdują się specjalistyczne pojemniki do magazynowania zakaźnych odpadów. Port Service zapewnia ich bezpłatny transport i unieszkodliwienie – dodaje.

Działalność Port Service wpisuje się w obowiązujące uwarunkowania prawne związane z ochroną środowiska, które wymuszają gospodarowanie odpadami w obiegu zamkniętym i wykorzystywanie ich wartości energetycznej. 60% przetwarzanych przez Port Service odpadów pochodzi z zakładów przemysłowych województwa pomorskiego. Spółka współpracuje ze składowiskami odpadów komunalnych, unieszkodliwiając odpady, które ze względu na zagrożenia nie mogą być składowane oraz pomaga samorządom w likwidacji nielegalnych wysypisk i składowisk, aby nie dopuścić do skażenia środowiska przez nieuczciwie działających przedsiębiorców.

Źródło: Port Service