Jedna pszczela robotnica potrafi wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki do herbaty, ale wiele osób nie wie, że nie powstaje on dla ludzi. Jest to pokarm pszczół konieczny do przetrwania zimy i wczesnej wiosny przed rozkwitem kwiatów. Z kolei błędnie nazywane przez ludzi „bąkami” trzmiele nie produkują miodu w ogóle: zbierają nektar i, tak jak wszystkie dziko żyjące pszczołowate, pełnią ważną dla całego środowiska rolę – zapylają kwiaty, drzewa owocowe i warzywa. Ze względu na niezastąpioną rolę tych owadów oraz zagrożenie ich wyginięciem w sierpniu ogrody botaniczne, parki narodowe, arboreta itp. świętowały Wielki Dzień Pszczół goszcząc ponad 13 tysięcy osób, które dowiedziały się wielu ciekawych faktów z życia pszczołowatych oraz porad jak im pomagać.
Do współorganizacji Wielkiego Dnia Pszczół zaproszono placówki z całej Polski – Krakowa, Warszawy, Torunia, Bydgoszczy, Poznania, Łodzi, Lublina, Mikołowa na Śląsku, Zakopanego, Zwierzyńca. Każdy odwiedzający placówkę zdobył wiedzę na temat zapylaczy oraz możliwości samodzielnego realizowania prostych zasad i stwarzania przyjaznego środowiska dla pszczół. Na hasło „Wielki Dzień Pszczół” samodzielni turyści, grupy z okolicznych Akademii Przyjaciół Pszczół oraz wakacyjnych zajęć Lata w mieście mieli szansę wejść do wybranych placówek przyrodniczych bezpłatnie.
Na odwiedzających czekały liczne atrakcje – edukacyjne gry umożliwiające poznanie Zasad Przyjaciół Pszczół, przejście „Pszczelą Ścieżką” indywidualnie lub z przewodnikiem, uczestnictwo w warsztatach z budowania domków dla pszczół dziko żyjących, możliwość poznania pszczołowatych występujących w Polsce i roślin przyjaznych pszczołom. Podczas obchodów odwiedzający ogrody i parki otrzymali specjalne materiały edukacyjne, które będą przypominać o tym, że każdego dnia należy dbać o niezwykle pożyteczne pszczoły i pszczołowate. W ramach programu na terenie zaangażowanych w główne obchody placówek stanęły tablice edukacyjne „Pszczołowate wokół nas” oraz „Rośliny przyjazne pszczołom”.
Wielki Dzień Pszczół w liczbach
• 13 500 osób pojawiło się we wszystkich placówkach, które 8.08 świętowały Wielki Dzień Pszczół;
• 10 500 paczek nasion roślin przyjaznych pszczołom zanieśli do domów uczestnicy obchodów;
• 8 000 domków dla pszczół dziko żyjących powstało podczas warsztatów i zawisło w przydomowych ogrodach i na balkonach;
• 1 100 dzieci z Lata w Mieście i Akademii Przyjaciół Pszczół uczestniczyło w obchodach i w spacerach
z przewodnikami po Pszczelich Ścieżkach;
• 200 domków i poidełek zostało rozmieszczonych w ogrodach botanicznych i parkach.