Polski Ład. Do samorządów trafią ponad 23 miliardy złotych na inwestycje [Szczegóły]

Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają z Rządowego Funduszu Polski Ład ponad 23 mld zł na realizację inwestycji – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pula ponad 23 mld złotych zostanie podzielona na ponad 2780 gmin, powiatów, miast. Rząd chce, by te pieniądze przyczyniły się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy warunków życia obywateli i powstawania nowych miejsc pracy.

Konkretnie pieniądze mają trafić na drogi, wodociągi, ekologię, edukację czy obiekty sportowe.

CZYTAJ TEŻ: BUDŻET UE NA LATA 21-27

https://raportcsr.pl/budzet-ue-na-lata-2021-2027-na-co-wydamy-76-miliardow-euro/

Jak to będzie działać: Jednostki samorządu terytorialnego i związki JST (jednostki samorządu terytorialnego) mogły złożyć maksymalnie trzy wnioski na dofinansowanie inwestycji z programu Polski Ład: jeden bez ograniczenia kwotowego, jeden o wartości do 30 mln zł oraz jeden o wartości do 5 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając program powiedział “dzisiaj mamy solidny fundament na rzecz działań dla samorządów w ramach programu Polski Ład Dla Samorządów. Wszystkie priorytety dzisiaj się realizują, ale będą kolejne. Szanse rozwoju trafiają do każdej gminy, każdego powiatu.

Jak wynika z danych, dofinansowanie otrzyma ponad 97 proc. samorządów. Dofinansowanie jest bezzwrotne. To nie są pożyczki. Wkład własny samorządów ma wynosić ok. 10-15 proc.

CZYTAJ TEŻ: Bank Gospodarstwa Krajowego w programie Polski Ład

https://www.bgk.pl/polski-lad/

Program będzie realizowany z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego. – Realizując ten program BGK dba o zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Będziemy do dyspozycji samorządowców także w kolejnym naborze – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Za kilka tygodni zostanie ogłoszona kolejna transza pomocy w ramach Polskiego Ładu.

KONTAKT DO AUTORA: t.dereszynski@raportcsr.pl