Polscy licealiści budują robota i odnoszą sukcesy

Determinacja, nastawienie na cel i dużo pracy – taki plan od początku roku realizuje Team RaByte, czyli drużyna uczniów szkół średnich z Warszawy i okolic biorących udział w międzynarodowym konkursie robotycznym FIRST Robotics Competition. Młodzi ludzie zdecydowali się wziąć udział w tym wydarzeniu i stworzyć robota, który powalczy o zwycięstwo.

Fundacja PFR, chce wspierać projekty nastawione na rozwój kompetencji technicznych, dlatego została sponsorem drużyny.

Polscy licealiści budują robota

– W br. grupa polskich licealistów tworzących Team RaByte zdecydowała się podjąć wyzwanie i dołaczyć do międzynarodowego grona młodych programistów zgromadzonych wokół projektu FIRST Robotics Competition. Zadaniem drużyn chcących pogłębiać swoją wiedzę z zakresu robotyki i kodowania jest stworzenie robota, który spełnia określone wymogi, ale to nie wszystko. Idea konkursu polega na tym, aby nauczyć młodych ludzi myślenia projektowego, strategicznego i pokazać im, że dobre pomysły wymagają posiadania wielu różnorodnych umiejętności, nie tylko zdolności technicznych. Dzięki współpracy z Fundacją PFR młodzi ludzie udowodnili, że potrafią się zorganizować i pozyskać finansowanie dla realizacji swoich marzeń. Cieszymy się, że możemy wspierać tych młodych, ambitnych ludzi w ich drodze do międzynarodowych sukcesów – mówi Magdalena Grzankowska, członek zarządu Fundacji.

Oprócz członków zespołu i fundatorów w skład drużyny wchodzą także naukowcy, pełniący role mentorów, którzy jako wolontariusze doradzają, czuwają nad prawidłowością przebiegu prac i służą drużynie programistów swoją wiedzą.

Przed robotem stworzonym przez RaByte stanie wiele wyzwań. Konkurs FIRST Robotics Competition składa się z kilku etapów. Na początku, robota czeka jazda autonomiczna po arenie bez udziału pilota, następnie realizacja konkretnych zadań, zbieranie piłek i wrzucanie ich do kosza, kręcenie kołem i wiele innych, w których wybrani członkowie drużyny będą nim sterować.

Licealiści wyruszyli do Stambułu, aby wziąć udział w eliminacjach do tego międzynarodowego konkursu – jednego z najbardziej prestiżowych na świecie.

Źródło: PFR