– Bociany upodobały sobie słupy energetyczne, w związku z czym na południu Polski na naszej infrastrukturze mamy prawie 1600 gniazd. Działania energetyków z Taurona przy gniazdach są prowadzone pod nadzorem ornitologów i ekspertów od ochrony środowiska – mówi Marcin Marzyński z Tauron Dystrybucja.
Jego firma i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zawarły porozumienie ws. współpracy na rzecz ochrony bociana białego. Energetycy nie pierwszy raz działają razem z RDOŚ na rzecz bocianów. Spółka od lat zabezpiecza w tym zakresie linie energetyczne na całym swoim terenie.
W pierwszych dniach marca w Boruszowicach (gmina Tworóg) gniazdo bocianie zostało przeniesione przez służby techniczne Taurona w nieodległe, ale bardziej bezpieczne niż dotychczas miejsce. Wcześniej słup pod gniazdo został przez energetyków wymieniony na nowy, a na nim zabudowana została specjalna platforma, która zapewnia stabilną konstrukcję nośną dla domowiska ptaków.
Energetycy dla bocianów
Planowane działania będą miały przede wszystkim charakter edukacyjny, a jednym z ich efektów będą materiały i aktywności poświęcone bocianom i sposobom ich ochrony. Współpraca może dotyczyć również interwencji i pielęgnacji przy gniazdach i samych ptakach. Zdarza się, że gniazda zakładane przez ptaki na słupach energetycznych stwarzają zagrożenie, zarówno dla nich samych, jak i dla linii energetycznych oraz dla ludzi. Bocianie gniazdo, budowane przez lata, potrafi osiągnąć wagę kilkuset kilogramów, a nawet kilku ton.
– Współpraca z Tauronem to również dla RDOŚ kontynuacja dotychczas podejmowanych działań. Dyrekcja realizuje obecnie projekt renowacji 12 gniazd na terenie całego województwa. Pierwsze gniazda już zostały odrestaurowane – wyjaśnia Mirosława Mierczyk-Sawicka, p.o. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. – Kolejne prace planowane są w okresie jesienno-zimowym, kiedy bociany odlecą do ciepłych krajów – dodaje.
Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej, polegającej głównie na zabezpieczeniu jego miejsc lęgowych. W Polsce gniazduje ponad 50 tys. par tych ptaków. Ponad 60 proc. z nich swoje gniazda zakłada na słupach energetycznych.
Źródło: Tauron Polska Energia