Polcon 2013 rozpoczęty!

Polcon_To jedna z największych tego typu imprez w Europie, a już na pewno w Polsce. Polcon, najstarszy ogólnopolski konwent fanów fantastyki, w tym roku odbywa się w Warszawie, na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej. Stolica jest gospodarzem imprezy już po raz 4. Przed nami cztery dni (wydarzenie potrwa do 1. września) pełne imprez, spotkań z pisarzami, prezentacji gier fabularnych i Targów Popkultury. Organizatorzy zaplanowali przeszło tysiąc godzin atrakcji przygotowanych i prowadzonych przez ponad 600 twórców. Jak sami zapowiadają, to wydarzenie dla miłośników fantastyki – hobby związanego z rozwojem wyobraźni, kreatywności oraz poszerzaniem wiedzy i horyzontów.

Jedną z największych atrakcji Polconu jest Gala Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, potocznie zwana Zajdlem. Nagroda, od 1985 roku, jest przyznawana najlepszym polskim utworom literackim w dziedzinie fantastyki. Tegoroczna Gala odbędzie się 31 sierpnia w Pałacu Kultury i Nauki. Spośród 180 utworów nominację dostało 11, rywalizacja zapowiada się więc emocjonująco.

Polcon odbywa się co roku w innym mieście i co roku organizowany jest przez inną grupę fanów. Organizatorem tegorocznej 28. edycji jest Stowarzyszenie Avangarda we współpracy z Samorządem Studentów Politechniki Warszawskiej, Studenckim Kołem Astronautycznym PW i innymi naukowymi kołami wydziałowymi Politechniki, Klubem Gier Planszowych Agresor i organizatorami Festiwalu Gier Planszowych „Kocioł” oraz Narodowym Centrum Kultury.

Tradycją Polconu, a zarazem podkreśleniem prestiżu imprezy, są goście honorowi, w tym także z zagranicy. Wśród zaproszonych osób są m.in. prof. dr. hab. Edmund Wnuk-Lipiński, Marek Baraniecki, Michał i Piotr Cholewa, Jakub Ćwiek, Tomasz Kołodziejczak, Anna Kańtoch, Rafał Kosik, Marcin Mortka, Maciej Parowski, Robert M. Wegner, Andrzej Zimniak, a także Jadwiga Zajdel, wdowa po Januszu Zajdlu. Wśród gości zagranicznych znaleźli się Lavie Tidhar – ubiegłoroczny laureat World Fantasy Award oraz John Clute – jeden z najwybitniejszych krytyków i badaczy fantastyki naukowej oraz redaktor naczelny „The Encyclopedia of Science Fiction”.

Więcej informacji na temat Polconu znajduję się na www.polcon.waw.pl

Autor: AB