Po stronie natury: odnawianie beskidzkich szlaków

Rusza VI edycja programu „Po stronie natury”, którego celem jest edukacja i kształtowanie wrażliwości ekologicznej społeczeństwa. W ramach tegorocznej odsłony odnowionych zostanie ponad 300 km szlaków, aby każdy mógł się cieszyć pięknem Beskidów. Prowadzone działania będą się też skupiały na edukacji, jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób korzystać z piękna i zasobów przyrody. Tegoroczną edycję programu organizowanego przez Żywiec Zdrój S.A we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia, Lasami Państwowymi wspiera nowy partner: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Zywiec-Zdroj-Szlaki-logo-2W ramach programu „Po stronie natury” od 2009 roku w lasach Beskidu Żywieckiego posadzono 5 mln drzew, które zajęły powierzchnię ponad 900 ha. Realizowane każdego roku nasadzenia stanowiły ważny element odnowy pradawnej Puszczy Karpackiej. Przez pięć lat przyznano także 100 grantów na realizację projektów ekologicznych, odpowiadających na lokalne potrzeby. W działania zaangażowało się ponad 500 instytucji – organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i edukacyjnych, a także samorządów czy nadleśnictw oraz tysiące osób wrażliwych na kwestie ochrony środowiska naturalnego.

Program „Po stronie natury” podobnie jak firma Żywiec Zdrój ma swoje korzenie w Beskidzie Żywieckim, a szczególną uwagę przywiązujemy do dbania o środowisko naturalne tego regionu. Jesteśmy dumni z tego miejsca, dlatego zapraszamy Polaków do odwiedzenia Beskidu Żywieckiego, by poznali piękno przyrody i mogli uczyć się jak odpowiedzialnie z niej korzystać – mówi Monika Piekarska, Żywiec Zdrój.

W ramach VI edycji „Po stronie natury” odnowionych zostanie ponad 300 kilometrów szlaków turystycznych w Beskidzie Żywieckim, Śląskim i Małym. Organizatorzy programu chcą zaprosić Polaków do odwiedzenia miejsc, w których do tej pory odbywały się coroczne nasadzenia. Dzięki odnowionym szlakom turystycznym każdy będzie mógł cieszyć się pięknem beskidzkiej natury.

Szlaki pełnią ważną rolę ekologiczną, pozwalając na odpowiedzialne obcowanie z naturą. Poruszanie się wyznaczoną drogą umożliwia podziwianie piękna przyrody, jednocześnie dbając o ochronę środowiska naturalnego oraz minimalizując wpływ człowieka na faunę i florę. W ramach programu zorganizowane zostaną również lokalne nasadzenia drzew, angażujące pracowników firm i instytucji partnerskich oraz lokalną społeczność.

21 maja wystartowała odświeżona strona internetowa programu. Pod adresem postronienatury.pl zostanie zamieszczona m.in wirtualna mapa Beskidu Żywieckiego z ciekawostkami na temat przyrody tego regionu. To jednak nie koniec atrakcji – do wyjścia na szlaki i odpowiedzialnego korzystania z uroków natury zachęcać będzie także konkurs dla najaktywniejszych użytkowników strony. Ponadto na wirtualną wyprawę po Beskidach zaproszą Ania i Jakub, autorzy bloga Podrozniccy.com, którzy na potrzeby VI edycji programu „Po stronie natury” wcielą się w przewodników w specjalnie opracowanym interaktywnym projekcie multimedialnym.

Więcej:  www.postronienatury.pl