Po raz kolejny wybieramy Dworzec Roku

Ruszyła trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”. To zorganizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca pozytywne oblicze kolei.

Do konkursu zgłaszać można czynne dworce kolejowe, na co dzień otwarte dla podróżnych. Największe szanse na nominacje do grona finalistów mają przede wszystkim te, które przeszły przemianę i dzięki temu stanowią wzór do naśladowania.

Równolegle z formularzem nominacji pojawią się również pytania o najważniejsze cechy przyjaznego dworca kolejowego i subiektywną listę priorytetów w tym zakresie.

Tegoroczny konkurs dworcowy obejmuje nie tylko zebranie propozycji i wybór najbardziej wartościowych obiektów obsługi podróżnych, ale również sondaż odnośnie potrzeb i oczekiwań ich użytkowników. Docelowo elementem naszej inicjatywy ma być katalog dobrych praktyk, pomocnych przy projektowaniu i modernizacji obiektów użyteczności publicznej oraz definiowaniu standardów obsługi podróżnych – mówi dr Jakub Majewski z Fundacji Pro Kolej.

Po zamknięciu etapu zgłoszeń przeprowadzone zostaną audyty, które pozwolą zweryfikować zgłoszenia. W rezultacie powstanie lista dziesięciu dworców – finalistów konkursu, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Jeden na podstawie głosów niezależnego Jury, drugi w głosowaniu internautów.

– Poprzez organizację konkursu chcemy pokazać, że polska kolej się zmienia, polska kolej chce się zmieniać, chce być otwarta na ewolucję między innymi poprzez inwestycje w dworce. Kolejarze chcą być otwarci na innowacje technologiczne. Jesteśmy otwarci na dialogi i chcemy żeby kolej była jeszcze bardziej nowoczesna i otwarta na pasażerów. – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Cele konkursu „Dworzec Roku”:

  • wyróżnienie najlepiej ocenianych przez użytkowników dworców kolejowych w Polsce,
  • zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych,
  • promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych.

W jaki sposób można oddać głos? Wszystkie szczegóły i formularz zgłoszeniowy, wraz z ankietą są dostępne na stronie: www.dworzec-roku.pl