PKN Orlen zadba o zdrowie Płocczan

fot. materiały prasowe

PKN ORLEN przeznaczy 10 mln złotych na program zdrowotny skierowany do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. W ciągu 6 lat środki zostaną przeznaczone na m.in. monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób.

Program będzie realizowany na podstawie umowy podpisanej przez PKN ORLEN z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie przy współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w obecności prof. Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia.

– Ta inicjatywa nie tylko przewiduje szereg bardzo ważnych badań profilaktycznych, ale także zapewni współpracę i dostęp lekarzy z Płocka i powiatu płockiego do najlepszych specjalistów z zakresu onkologii i chorób płuc tu na miejscu, w Płocku. Co zapewni pacjentom tego regionu najwyższy standard opieki medycznej – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Mam też nadzieję, że będzie to początek stałej obecności Centrum Onkologii w Płocku – dodaje.

Pierwsza transza w wysokości 1 mln złotych zostanie wypłacona jeszcze w tym roku, w momencie startu programu.

– Zaczynamy już w tym roku. Mówimy o 10 milionach złotych w perspektywie 6 lat – to oznacza ponad 20 tysięcy specjalistycznych konsultacji i porad dla pacjentów, dodatkowe placówki do badań płuc czy szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. – Do projektu podchodzimy kompleksowo i długofalowo. Dlatego obok ułatwienia dostępu do leczenia, w programie są działania edukacyjne w zakresie profilaktyki. Wspólnie z partnerami chcemy ustalić główne przyczyny chorób płuc i nowotworów wśród mieszkańców Płocka oraz powiatu płockiego. Wtedy będziemy mogli wdrożyć konkretne programy edukacyjne motywujące mieszkańców do wprowadzenia zmian w stylu życia. W ten sposób w długiej perspektywie znacząco zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwory – dodaje.

Za przekazane przez PKN ORLEN środki finansowe powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii oraz telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie. Uruchomiona zostanie sieć konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Zorganizowane zostaną również dodatkowe szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowań na nowotwory. Powstaną też programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakładów pracy oraz personelu medycznego. Dla każdej z grup program będzie opracowywany indywidualnie z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu.

– Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w założeniach tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej ma być ośrodkiem koordynującym proces diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w skali kraju, ale także dla województwa mazowieckiego. Przygotowujemy się do tego zadania, a dzięki inicjatywie PKN ORLEN już dziś mieszkańcy powiatu płockiego otrzymają łatwiejszy dostęp do profilaktyki i wytyczone ścieżki dotarcia do odpowiednich specjalistów – mówi prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu. – Wdrażany model rozwoju onkologii zakłada centralizację diagnostyki i chirurgii onkologicznej. Chodzi o to, by pacjent miał wdrożone właściwe leczenie skonsultowane w ośrodku, który ma doświadczenie i odpowiednich specjalistów. Ustalony plan leczenia kompleksowego powinien być już realizowany jak najbliżej jego miejsca zamieszkania by to było jak najmniej uciążliwe dla samego pacjenta. I taki cel przyświeca temu programowi – dodaje.

Zgodnie z podpisaną umową, program zdrowotny ma spojrzeć na system dostępu do profilaktyki i diagnostyki z perspektywy pacjenta, zwiększyć dostępność do świadczeń profilaktycznych i diagnostyki.

– Istotnym celem projektu jest wypracowanie takich ścieżek postępowania na terenie powiatu płockiego, by pacjent z najmniejszym podejrzeniem choroby nowotworowej miał szansę być zdiagnozowany na jak najwcześniejszym jej etapie, co diametralnie poprawia rokowania i daje szansę nie tylko na przedłużenie życia, ale całkowite wyleczenie – mówi dr Beata Jagielska, Zastępca Dyrektora COI ds. Lecznictwa Otwartego i Rozliczeń Świadczeń Zdrowotnych. – Nie można tez zapominać o tak ważnym aspekcie profilaktyki jakim są działania edukacyjne na rzecz promocji zdrowego trybu życia nie tylko dorosłych ale też tych najmłodszych – przedszkolaków. Dziś, my onkolodzy mówimy, że rak to coraz częściej choroba przewlekła, ale żebyśmy my dostali szansę na wyleczenie pacjenta, a pacjent żeby miał szansę na dalsze zdrowie życie musi być odpowiednio wcześnie wykryty – dodaje.