Pierwszy Kongres Zdrowia Pracodawców RP

Ponad 600 ekspertów, w tym naukowców, lekarzy, ekonomistów i pracodawców wzięło udział w I Kongresie Zdrowia zorganizowanym przez Pracodawców RP. Wspólnie podjęli się próby analizy systemu zdrowotnego w Polsce z perspektywy środowiska medycznego, pracodawców, a przede wszystkim pacjenta. Celem tych działań było przygotowanie jak najlepszych rekomendacji dla decydentów, które zebraliśmy w specjalnym dokumencie przekazanym na ręce Ministra Zdrowia – Konstantego Radziwiłła.

Księga Rekomendacji, to jedno z najważniejszych osiągnięć Kongresu. Dokument został przygotowany przez 120 ekspertów pracujących w ramach przygotowań do wydarzenia. W trakcie Kongresu projekty postulatów zostały przedyskutowane i uzupełnione w trakcie paneli dyskusyjnych. Księga Rekomendacji to ponad 80 propozycji rozwiązań, które mogą pomóc w usprawnieniu systemu ochrony zdrowia w Polsce.

W ciągu dwóch dni kongresu odbyło się 16 warsztatów tematycznych, wśród nich te poświęcone dostosowaniu oferty szpitali względem potrzeb pacjentów, roli pacjenta w systemie opieki zdrowotnej, inwestycji w zdrowie, paradygmatu odwróconej piramidy świadczeń, opieki koordynowanej, nowoczesnej medycyny pracy oraz jakości jako wartości dla pacjenta.

Podczas Kongresu Zdrowia Pracodawców RP ogłoszeni zostali zwycięzcy konkursu „Zdrowy pracownik, zdrowa firma”. Organizacja zrzeszająca pracodawców nagrodziła dwie firmy, które w szczególny sposób dbają o stan zdrowia swoich pracowników, a także wyróżniła dziewięć firm, których działania również powinny być stawiane za wzór dla pozostałych pracodawców.

Wyróżnienia konkursu  „Zdrowy pracownik, zdrowa firma”:

W kategorii Małe Przedsiębiorstwa wyróżnione zostały dwie firmy: Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe Sp. z o.o. oraz firma Polmass S.A. z Bydgoszczy za motywowanie pracowników do aktywnego oraz zdrowego trybu życia.

W kategorii Średnie Przedsiębiorstwa wyróżnienia przyznano firmie Farm Frites Poland Sp. z o.o. za promowanie aktywności fizycznej pracowników, zdrowego odżywiania i work-life balance oraz podjęcie wyjątkowego wysiłku w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Wyróżnione w tej kategorii zostały też firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. i Sodexo Benefits and Reward Services Polska.

W kategorii Duże Przedsiębiorstwa zwyciężyła firma Volkswagen Poznań Sp. z o.o. za strategiczne, kompleksowe podejście do ochrony zdrowia pracowników, poprawy ich komfortu życia i pracy oraz działania wspomagające zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Wyróżnienia w tej kategorii uzyskały: Coca-cola HBC Polska Sp.
z o.o., Grupa Azoty S.A., Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o., Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., a także PwC Polska.

I Kongres Zdrowia organizowany przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej odbył się pod hasłem „Zdrowy obywatel, zdrowa Polska”. W warsztatach i spotkaniach Kongresu wzięło udział ponad 600 czołowych ekspertów z zakresu ochrony zdrowia, medycyny, ekonomii oraz administracji publicznej. W trakcie dwudniowych obrad poruszone zostały tematy ważne z perspektywy państwa i obywateli. Głównym celem Kongresu było pokazanie, że silna gospodarka może opierać się jedynie na zdrowym społeczeństwie.

Organizatorem Kongresu są Pracodawcy Rzeczpospolitej RP, natomiast współorganizatorami: Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Grupa LUX MED, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Polska Federacja Szpitali, Porozumienie Zielonogórskie, Pracodawcy Medycyny Prywatnej oraz dziennik Rzeczpospolita. Partnerem merytorycznym Kongresu jest Instytut Zdrowia i Demokracji. Pracodawcy RP dziękują Partnerom I Kongresu Zdrowia za pomoc i wsparcie w organizacji wydarzenia.