Pierwsze pociągi Kolei Mazowieckich z pielgrzymami wyjechały do Krakowa

Dziś rano ze stacji Warszawa Wschodnia wyruszył w drogę do Krakowa Głównego pierwszy pociąg w ramach Światowych Dni Młodzieży. W poniedziałek pociągi specjalne Kolei Mazowieckich przewiozą ponad 3,5 tys. pielgrzymów.

 

25 lipca z Warszawy do Krakowa wyjechały dwa pociągi z pielgrzymami z Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej, przewożąc w sumie ponad 2 tys. osób. Wieczorem tego samego dnia do Krakowa pojedzie pociąg z Radomia, uruchomiony na zlecenie Diecezji Radomskiej. Podróżować nim będzie 1,5 tys. osób. Pielgrzymi jadą nowoczesnymi piętrowymi pociągami. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu dla tak licznej grupy, Koleje Mazowieckie po raz pierwszy podjęły decyzję o tym, aby na pokładzie każdego pociągu obecny był ratownik medyczny. Każdy z ratowników dysponuje defibrylatorem. Załoga konduktorska obsługująca poszczególne pociągi została wzmocniona, a każdy z jej członków jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo w pociągach będą obecni pracownicy ochrony z Grom Group.

Wspierając pielgrzymów poprzez organizację specjalnych pociągów na Wydarzenia Centralne w Krakowie, zależało nam, by ich podróż była komfortowa również w kwestii bezpieczeństwa. To dlatego wyszliśmy z inicjatywą zapewnienia w każdym z uruchamianych pociągów ratownika medycznego wyposażonego m.in. w defibrylator – powiedział Artur Radwan, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Podczas Światowych Dni Młodzieży Koleje Mazowieckie na zlecenie diecezji uruchomią 19 dodatkowych pociągów, które w sumie przewiozą ponad 19 tys. pielgrzymów do Krakowa i z powrotem.