Pierwsza edycja konkursu: Firma Odpowiedzialna Technologicznie

Konkurs został objęty patronatem m.in. Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ideą konkursu jest promocja dobrych praktyk w firmach i instytucjach związana z wdrażaniem Cyfrowej Odpowiedzialności Biznesu oraz przyznanie nagrody dla firm i instytucji pozytywnie wyróżniających się na tym polu.

W ramach programu TOP CDR – Digitally Responsible Company organizowany jest pierwszy w Polsce konkurs wyróżniający firmy odpowiedzialne cyfrowo. Ideą przewodnią konkursu jest Cyfrowa Odpowiedzialność Biznesu, która zakłada przeciwdziałanie zagrożeniom płynącym z błyskawicznie postępującej cyfryzacji i automatyzacji procesów oraz uczy pracowników radzenia sobie z wyzwaniami cyfrowego świata. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie firmy, które wdrażają dobre praktyki cyfrowej odpowiedzialności biznesu.

Firma Odpowiedzialna Technologicznie

„Patrząc na zgłoszenia firm widzę, że są to bardzo ciekawe i różnorodne projekty. Ten konkurs pokazuje, że Cyfrowa Odpowiedzialność Biznesu dotyczy zarówno tych małych firm, jak i największych. W mojej ocenie przed przedsiębiorcami jeszcze sporo pracy do wykonania w zakresie opisu i ewaluacji dobrych praktyk z tego obszaru. Moim zdaniem konieczne jest śledzenie światowych trendów z tej dziedziny.” – mówi Prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz.

Nagroda przyznawana jest w 5 kategoriach przez jury, w skład którego wchodzą osoby będące autorytetami naukowymi i przedstawicielami wydziałów technicznych, mechanicznych, elektrotechnicznych, inżynieryjnych, biomedycznych, informatycznych, transportowych, nauk społecznych, dziennikarskich i marketingu renomowanych uczelni takich jak: Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Pierwsza edycja konkursu Firma Odpowiedzialna Technologicznie pokazuje, że warto edukować na temat Cyfrowej Odpowiedzialności Biznesu. Istotne jest to, aby firmy wprowadzając nowe technologie oceniały ich potencjalne skutki w zakresie wykluczenia cyfrowego. My jako projektanci systemu powinniśmy myśleć o wdrażaniu takich rozwiązań w firmach, które będą przyjazne użytkownikowi i wspierały proces cyfrowej edukacji na wszystkich szczeblach.” – mówi Prof. dr hab. inż. Edward Lisowski.

Nagroda Publiczności

W ramach konkursu przyznana zostanie także „Nagroda Publiczności”. Zwycięzcę w tej kategorii wybierają internauci w drodze głosowania.  Plebiscyt online na stronie topcdr.pl  startuje 5 lutego i potrwa do 29 lutego 2020 roku. Laureatów konkursu poznamy już wiosną 2020 roku.

W gronie nominowanych o tytuł „Nagrody Publiczności” znajdują się: Bank Millennium S.A., WIPERAPP EP SP.ZO.O. SP. J, SerwNet Sp. z o.o., Europejski Fundusz Leasingowy S. A., Compensa TU SA Vienna Insurance Group, Fundacja ,,Moje Podl@sie. Nowoczesne, kreatywne, twórcze”, Currency One S.A. oraz Aptiv Services Poland S.A. W celu zagłosowania na faworyta należy wejść na stronę konkursu www.topcdr.pl, zapoznać się ze zgłoszeniami i oddać głos na jedno wybrane zgłoszenie.

„Rewolucja cyfrowa dyktuje tempo przemian zachodzących na rynku pracy. Pracodawcy starają się za nimi nadążać, wdrażając w firmie dobre praktyki dotyczące wykorzystania szans płynących z  postępującej cyfryzacji oraz ograniczenia negatywnych konsekwencji zastępowania pracy ludzkiej przez roboty. Kwestie takie jak: work life balance, walka z wykluczeniem cyfrowym i zdobywanie nowych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami będą miały dla pracowników coraz większe znaczenie i w nadchodzących latach mogą być czynnikiem decydującym o wyborze danego pracodawcy. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się nagrodzić przedsiębiorstwa wyróżniające się na tym polu, przyznając tytFirmy Odpowiedzialnej Technologicznie. To pierwsze tego typu wyróżnienie w kraju” – tłumaczy Iwona Kubicz, ekspert konkursu Firma Odpowiedzialna Technologicznie.

Firma odpowiedzialna cyfrowo czyli…

W Raporcie TOP CDR, postanowiono zbadać jak Polacy rozumieją określenie „firma odpowiedzialna cyfrowo”. Okazało się, że większość ankietowanych zna to pojęcie, ale różnie je interpretuje. Dla 40% ankietowanych firma odpowiedzialna cyfrowo to firma, która prowadzi szkolenia w zakresie podwyższania kompetencji cyfrowych. Natomiast 38% uważa, że umożliwia ona pracownikom pozyskanie potrzebnych kompetencji, by nie stracili pracy w wyniku automatyzacji.