Coraz więcej Zaczytanych Bibliotek

fot. Pixabay.com

Dziesięć nowych Zaczytanych Bibliotek w szpitalach i domach dziecka oraz blisko 11 800 przekazanych książek to efekt trzeciego roku wspólnych działań Provident Polska i Fundacji Zaczytani.org.

3 lutego powstała kolejna zaczytana biblioteka, tym razem w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie pięciu bibliotek dla seniorów. Do tej pory udało się zebrać blisko 28 tysięcy książek, które zostały przekazane potrzebującym. Provident Polska wspólnie z Fundacją Zaczytani.org otworzył dziesięć bibliotek w szpitalach i domach dziecka.

Każdej uroczystej inauguracji biblioteki towarzyszyły atrakcje dla małych beneficjentów, którzy mogli posłuchać bajek czytanych przez znanych artystów m.in. aktorkę Monikę Morozowską, aktora Michała Rolnickiego oraz Mateusza Banaszkiewicza z Kabaretu Młodych Panów.

– W Provident Polska wszyscy angażujemy się w działania na rzecz tych, którzy pomocy potrzebują – podkreśla Agnieszka Krajnik, koordynator ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa w Provident Polska. – Z okazji Mikołajek zarząd firmy odwiedził dzieci przebywające w warszawskim Szpitalu Pediatrycznym. Goście wspólnie czytali bajki oraz odwiedzili oddziały onkologii i hematologii, a także kardiologii oraz alergologii. Chorym dzieciom przekazano ponad 400 prezentów.

Działania Providenta na rzecz małych pacjentów zostały docenione przez organizatorów akcji. Podczas Gali Zaczytani.org, która odbyła się w listopadzie, Provident Polska został nagrodzony za wsparcie Zaczytanej Akademii, w ramach której koordynatorzy wspierają pracę wolontariuszy oraz współpracę z beneficjentami bajkoterapii w 13 miastach.

Nowy rok Provident i Fundacja Zaczytani.org rozpoczęli od inauguracji programu bajkoterapii w szpitalu w Płocku. Pracę wolontariuszy koordynowała Ewelina Krawczyńska z płockiego oddziału Providenta. W tym roku swoje działania firma chce skierować nie tylko do dzieci, ale także do seniorów. Provident będzie współorganizatorem szkoleń z biblioterapii oraz wesprze Fundację Zaczytani.org w otwarciu pięciu bibliotek dla seniorów. Jak co roku, pożyczkodawca będzie także angażował się w zbieranie kolejnych książek, które potem posłużą do bajkoterapii i biblioterapii.

– Bardzo cieszymy się, że w 2020 będziemy kontynuować współpracę z Fundacją Zaczytani.org. Trzy lata wspólnej aktywności dały wymierne efekty w postaci 39 bibliotek, a bajkoterapia dotarła do ponad 400 tys. małych pacjentów – mówi Agnieszka Krajnik. – Bardzo ważnym projektem jest dla nas wsparcie Zaczytanej Akademii, która skupia osoby koordynujące pracę wolontariuszy oraz współpracę ze szpitalami i domami dziecka, w których prowadzona jest bajkoterapia. W 2020 r. w biurze głównym Providenta odbędą się dwa zjazdy koordynatorów akcji. Dzięki temu będziemy mogli pomagać potrzebującym z większą skutecznością – podkreśla.