„Parowozjada 2009” – święto zabytkowej kolei

Mirosław Szymański_prezes Fundacji Era ParowozówPara, żar, tłumy widzów oraz wielkie, potężne parowozy. Tak najkrócej można by scharakteryzować tegoroczną – już piątą edycję dorocznych pokazów zabytkowego taboru kolejowego – „Parowozjadę”, która odbyła się w dniach 5-6 września br. w skansenie w Chabówce (województwo małopolskie). Jednak w ciągu tego weekendu działo się o wiele więcej – zostały odkryte bowiem najskrytsze tajemnice świata parowozów. Organizatorami imprezy byli spółka PKP Cargo SA i Fundacja Era Parowozów.

Z początku nie było pewności czy impreza się odbędzie ze względu na trudną sytuację w branży kolejowej i kryzys finansowy. Na szczęście dla miłośników kolei te czarne wróżby spełzły na niczym. Zgodnie z hasłem „Już od pokoleń kochamy kolej …” – główny organizator „Parowozjady” – spółka PKP Cargo zrobiła wszystko, aby wydarzenie doszło do skutku. Udało się także pozyskać sponsorów. Sponsorami V Parowozjady 2009 były firmy: Oriflame, Plus oraz Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe „ENERGOKRAK” Sp. z o.o.

„Parowozjada 2009” to dwudniowe święto zabytkowej kolei, podczas którego nie brakuje atrakcji dla żadnego miłośnika starych lokomotyw. W tym roku, mimo trudnej sytuacji, nie było inaczej. Impreza odbyła się na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce – jest to jedno z dwóch miejsc, obok Wolsztyna, gdzie Spółka PKP Cargo SA jako ich gospodarz i mecenas dba o zachowanie dziedzictwa techniki kolejowej. Skansen został otwarty w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80.

Święto kolei w Chabówce jest nie tylko ważnym elementem kalendarza wszystkich miłośników kolei, jest to także bardzo ważna impreza dla samego regionu i lokalnej społeczności, która każdego roku tłumnie przybywa na kolejowy piknik. Tradycyjnie „Parowozjada” trwa 2 dni.

Pierwszego dnia uroczyście, godzinę po południu, powitała wszystkich kawalkada paradujących parowozów, wśród których można było podziwiać takie zabytki jak: Ol12-7, Pt47-65, Tr5-65, Ty2-953, TKt48-191, TKh49-1. Następnie ruszyły wyjątkowe składy pociągów historycznych, a po nich odbyły się zawody drużyn trakcyjnych. Swoistym magnesem były makiety kolejowe. Jedna z nich – przygotowana przez Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych – była do obejrzenia na stacji w Chabówce, druga – zbudowana przez Klub Modelarzy Kolejowych i Przyjaciół Kolei z Komárna na Słowacji – w zabytkowym wagonie bagażowym na terenie skansenu. Wszyscy chętni mogli także zobaczyć na własne oczy, ile pracy potrzeba, aby nawęglić lokomotywę. Przez cały dzień miłośników kolei dowoziły do skansenu ogólnodostępne pociągi retro z Krakowa Głównego, Zakopanego i Mszany Dolnej.

Kulminacyjnym punktem tego dnia była jednak prezentacja podświetlonych parowozów oraz widowisko muzyczne „Kolej na musicale”. Ideą artystyczną widowiska była podróż koleją przez dziesięciolecia XX wieku w towarzystwie muzyki ze znanych światowych i polskich musicali. Pierwszy plan spektaklu stanowiły oczywiście efektownie podświetlone parowozy (Pt47, Ol12-7, Ty-2). Za parowozami, na platformach kolejowych, zostały ustawione rusztowania o wysokości dopasowanej do wysokości lokomotyw, na których program artystyczny wykonali tancerze z krakowskiej grupy Atelie. Tancerze wystąpili w efektownym makijażu całego ciała (Body Painting), zaprojektowanym specjalnie na to wydarzenie i wykonanym przez Annę Pogodzińską – aktualną wicemistrzynię Europy we Freestyle Bodypainting.

Wiele atrakcji przygotowano także na kolejny dzień. Na widokowe trasy wokół skansenu wyruszyły specjalne pociągi retro z fotostopami w czasie przejazdu. Chętni mogli się dowiedzieć jak przygotować do jazdy parowóz, a także obejrzeć kulisy pracy parowozowni. Dla najmłodszych zorganizowano liczne zabawy i konkursy.

W trakcie dwudniowego pikniku prowadzona była sprzedaż cegiełek i licytacja pamiątek kolejowych, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostały, jak co roku, przeznaczone przez Fundację Era Parowozów na renowację zabytkowego parowozu – tym razem był to TY23–104.

Patronami medialnymi tegorocznej imprezy byli: Radio VOX FM, Fakty Magazyn Gospodarczy, VIP, TVP Kraków, Wasze Podróże, Rynek Kolejowi, Dziennik Polski, Nasze Sprawy oraz Tygodnik Podhalański.

Więcej informacji nt. Skansenu na stronie: http://www.skansen.hg.pl/.

Paweł Ludwicki